Ankara’da Yüksek Hızlı Tren, kılavuz trene çarptı: En az 9 ölü, 86 yaralı

Ankara-Konya seferini yapan Yüksek Hızlı Tren, Yenimahalle’deki Marşandiz istasyonunda yol kontrolü yapan kılavuz trene çarptı. En az 9 kişi hayatını kaybetti, 86 kişi de yaralandı

Ankara-Konya seferini yapan Yüksek Hızlı Tren (YHT),Yenimahalle ilçesindeki Marşandiz istasyonuna girişi esnasında raylarda bulunan kılavuz tren ile çarpıştı. Çarpma, yan şeritteki banliyö trenini ve kaza yerindeki üst geçidi de etkiledi, üst geçidin bir kısmı vagonların üzerine düştü.

Olay yerinde bulunan Ankara Valisi Şahin, tren kazasının YHT’nin aynı güzergahta yol kontrolü yapan kılavuz trene çarpması sonucu meydana geldiğini belirterek şunları söyledi:

43 yaralı ve maalesef 4 vatandaşımız enkazdan ölü olarak çıkarıldı. Bir taraftan ekiplerimiz halen kurtarma çalışmalarına devam ediyor. İnşallah umudumuz daha fazla ölü sayısının olmaması. Ama ekiplerimiz çalışıyor. Ekiplerimizin çalışması neticelenince çok daha net ve kesin rakamı sizlerle paylaşma imkanımız olacak. Gördüğünüz gibi burada şu anda hem UMKE, hem 112, hem itfaiye, hem de AFAD ekiplerimiz dört bir kolda ve süratle çalışıyorlar. Tabii bulunan mevkide çalışmalar teknik bir şekilde yürütülmesi gerektiği için arkadaşlar olabildiğince hassasiyet göstermeye çalışıyorlar.

Olay yerine çok sayıda itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edildi. Yaralılar ambulanslarla bölgedeki hastanelere sevk edilirken olay yerinde kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Ölü ve yaralı sayısı artıyor

Ankara Valiliği, ilerleyen saatlerde yaptığı açıklamalarla ölü sayısının önce 7’ye, ardından da 9’a yükseldiğini, yaralı sayısının da 47’ye ulaştığını duyurdu. Valiliğin son açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

Yüksek Hızlı Tren ile yol kontrolü yapan kılavuz trenin çarpışması sonucu meydana gelen kazada 3’ü makinist 9 kişi hayatını kaybetti, 47 kişi yaralandı.

Kazanın ardından Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan ile Ankara Valisi Vasip Şahin, olay yerine giderek kaza bölgesinde inceleme yaptı. Bakan Turhan, incelemelerin ardından yaptığı açıklamada, “3’ü makinist olmak üzere toplam 9 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. 47 vatandaşımız da tedavi görmektedir. Saat 06.30’da hareket eden trenin, 06.36 sularında yol kontrolünden dönen lokomotifle kafa kafaya çarpışmasıyla elim kaza meydana geldi.” İfadelerini kullandı.

SES yaralı sayısını 51 olarak duyurdu.

Saat 16.00’da açıklama yapan başsavcılık ise yaralı sayısının 86’ya yükseldiğini belirtti.

206 yolcu vardı

DHA’nın haberine göre, Ankara-Konya seferini yapan YHT’de 206 yolcunun bulunduğu bildirildi.

Kazada yaralananların, ambulanslarla Onkoloji, Gazi Mustafa Kemal, Numune, Hacettepe ve Yenimahalle Devlet hastanelerinde tedaviye alındığı belirtildi.

Cumhuriyet savcılığı soruşturma başlattı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, başkentte meydana gelen tren kazasıyla ilgili soruşturma başlattı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, başsavcılıktan yapılan açıklamada, “Ankara-Konya seferini yapan YHT’nin Yenimahalle’deki Marşandiz istasyonunda yapmış olduğu kaza ile ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığımızca soruşturma başlatılmıştır” ifadesi kullanıldı.

Öğle saatlerinde “kazada kusuru olduğu” gerekçesiyle TCDD personeli 3 kişi gözaltına alındı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur