Kıbrıslı vicdani retçilerin yargılanmasına tepki: Bu bir insan hakkı ihlalidir

Kıbrıslı vicdani retçiler Haluk Selam Tufanlı, Halil Karapaşaoğlu ve Murat Kanatlı’nın yargılanmasına tepki gösteren yaşam savunucuları, vicdani retçileri yargılamanın bir insan hakkı ihlali olduğunu söyledi

Türkiyeli sanatçılar, hak savunucuları, barış akademisyenleri, vicdani retçiler, ekolojistler, siyasi parti temsilcileri, feministler ve LGBTİ+’lar bir açıklama yayımlayarak Kıbrıslı vicdani retçiler Haluk Selam Tufanlı, Halil Karapaşaoğlu ve Murat Kanatlı’nın yargılanmasına tepki gösterdi. “Vicdani ret bir insan hakkıdır” denilen açıklamada vicdani retçileri yargılamanın da bir insan hakkı ihlali olduğu söylendi.

Açıklama ve imzacılar şöyle:

Bizler aşağıda imzası bulunan yaşam savunucuları olarak Kıbrıs’ın Kuzeyi’nde yargılamaları devam eden vicdani retçiler Haluk Selam Tufanlı, Halil Karapaşaoğlu ve Murat Kanatlı’nın askeri mahkeme tarafından devam etmekte olan yargılanma ve bununla birlikte daha önce de olduğu gibi zindan ve zindanda uygulanan insanlığa aykırı tek tip ile caydırmaya çalışma sürecini kabul etmiyoruz.

Yaşamı seçip silahı ve militarizmi reddeden insanları zindanlarla, mahkemelerle mücadelelerinden vazgeçirebilmeyi hedeflemek büyük bir yanılgıdır. Bizler bunun yanılgı olduğunu daha önceden birçok vicdani retçi arkadaşlarımızın işkenceye, sürgüne, zindana rağmen gösterdikleri kararlılıktan biliyoruz. Vicdani ret bir insan hakkıdır. Vicdan retçileri yargılamak ise bir insan hakkı ihlalidir. Kıbrıs’ın Kuzeyi’nde faaliyet gösteren yargıyı vicdani retçileri yargılayarak insan hakları ihlali yapmaması hususunda uyarıyor ve çağrıda bulunuyoruz.

Halil Savda

Sergen Sucu

Barbaros Şansal

Ercan Aktaş

Acun Karadağ

Veli Saçılık

Dilek Hattatoğlu

Suavi

Ömer Gergerlioğlu

Muhammed Cihad Ebrari

Nurten Ertuğrul

Eylem Tuncaelli

Ateş Alpar

Mehmet Lütfü Özdemir

Mehmet Tarhan

Meral Geylani

Filiz Kerestecioğlu

Alper Taş

Eren Keskin

İrfan Eroğlu

Umut Bozkurt

Murat Can Mutlu

Veli Deniz

Semra Somersan

Hüda Kaya

Dilaver Demirağ

Galip Deniz Altınay

Adnan Vural

Fatin Kanat

Sharo İbrahim Garip

Tuğrul İlter

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur