Yargı kararı da fiyat listesi açıklanmasına yetmedi: “TÜİK saklamaya devam ediyor, halkın enflasyonu bu değil!”

DİSK'in, enflasyon hesaplamasının temelini oluşturan madde fiyat listesinin açıklanmasının durdurulmasına karşı açtığı davayı kazanmasının ardından TÜİK'in açıkladığı ilk enflasyonda fiyat listesi yine yayımlanmadı. TÜİK'in bugün paylaştığı verilere göre enflasyon 2023 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 2,39, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 43,68 olarak gerçekleşti

Yargı kararı da fiyat listesi açıklanmasına yetmedi: “TÜİK saklamaya devam ediyor, halkın enflasyonu bu değil!”

DİSK’in, enflasyon hesaplamasının temelini oluşturan madde fiyat listesinin açıklanmasının durdurulmasına karşı açtığı davayı kazanmasının ardından TÜİK’in açıkladığı ilk enflasyonda fiyat listesi yine yayımlanmadı. TÜİK’in bugün paylaştığı verilere göre enflasyon 2023 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 2,39, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 43,68 olarak gerçekleşti.

En yoksulun gıdan enflasyonu yüzde 79,6

TÜİK’in gıda enflasyonu üzerinden gelir gruplarına göre gıda enflasyonu heaplayan DİSK-AR’ın hesabı ise şöyle:

Emeklilerde gıda enflasyonu yüzde 68,7 oldu. Üçüncü yüzde 20’lik gelir grubunun gıda enflasyonu yüzde 58,6 olurken, düşük gelirli ikinci yüzde 20’lik grubun gıda enflasyonu yüzde 69,5, en yoksul yüzde 20’lik gelir grubun gıda enflasyonu ise yüzde 79,6 olarak gerçekleşti.

Dördüncü yüzde 20’lik gelir grubunun gıda enflasyonu yüzde 53,4 olurken, en yüksek gelir grubunun gıda enflasyonu ise yüzde 39,7 oldu. Böylece en yoksul gelir grubu yüzde 79,6 oranında gıda enflasyonu hissederken, en yüksek gelir grubu ise yüzde 39,7 oranında gıda enflasyonu hissetmiş oldu. Bu durum enflasyonun gelir gruplarına göre önemli ölçüde farklı hissedildiğini ortaya koyuyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur