TÜİK verileri: Hanelerin yüzde 20’si ısınma ihtiyacını, yüzde 60’ı bir haftalık tatili karşılayamıyor

TÜİK'in 2022'ye ait yoksulluk ve yaşam koşulları istatistiklerine göre hanelerin yüzde 20'si ısınma ihtiyacını, yüzde 60'ı bir haftalık tatili karşılayamıyor

TÜİK verileri: Hanelerin yüzde 20’si ısınma ihtiyacını, yüzde 60’ı bir haftalık tatili karşılayamıyor

TÜİK, 2022’ye ait yoksulluk ve yaşam koşulları istatistiklerini açıkladı. TÜİK’in verilerine göre ‘göreli yoksulluk’ oranı 2021’e göre değişmeyerek yüzde 14,4’te kaldı.

Göreli yoksulluk nasıl hesaplanıyor?

Göreli yoksulluk hesabı, asgari geçim koşulları baz alınarak yapılan bir hesap değil. Bireylerin gelirleri sıralandığında ortanca değerin (medyan değeri) baz alınmasına dayanıyor. Yani ortanca değerin altında geliri olanların oranı yüzde 14,4.

Yüksek enflasyon karşısında ücretli kesimlerin tamamı gelir kaybına uğradı. Ancak gelir kaybı geniş bir kesimde yaşanınca ortanca değerin gelir skalasındaki konumu neredeyse değişmedi.

Hanelerin yüzde 60’ı tatili, yüzde 20’si ısınma ihtiyacını karşılayamıyor

Yayımlanan istatistiklerde öne çıkan noktalar ise şöyle: Hanelerin yüzde 59,6’sı evden uzakta bir haftalık tatil masraflarını, yüzde 41,5’i iki günde bir et, tavuk ya da balık içeren yemek masrafını, yüzde 31,1’i beklenmedik harcamaları, yüzde 20,4’ü evin ısınma ihtiyacını, yüzde 65,4’ü eskimiş mobilyaların yenilenmesini ekonomik olarak karşılayamadığını beyan etti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur