TİP’li Kadınlar: “AKP eliyle meclise sokulan Hizbullahçı terör örgütünün siyasi ayağı olan HÜDA-PAR’a pabuç bırakmayacağız”

Yaşamına son veren Kübra Ergin’e ‘söz veren’ TİP’li Kadınlar, “Kadınların, LGBTİ+’ların, çocukların özgürce yaşadığı bir ülkeyi mutlaka kuracağız!” dedi

TİP’li Kadınlar: “AKP eliyle meclise sokulan Hizbullahçı terör örgütünün siyasi ayağı olan HÜDA-PAR’a pabuç bırakmayacağız”

Türkiye İşçi Partili Kadınlar (TİP’li Kadınlar), HÜDA-PAR’ın ve Yeniden Refah’ın Meclis’e girmesine ve yükselen kadın düşmanlığına karşı Kadıköy Süreyya Operası önünde basın açıklaması düzenledi.

TİP’in Kadıköy’de bulunan binasından çıktıktan sonra kısa bir yürüyüşün ardından Süreyya Operası önünde “Kadın düşmanlarını uyarıyoruz” yazılı pankartla eylem yapan kadınlar, “Direne direne kazanacağız” sloganlarını attı.

Açıklamayı okuyan Meryem Göktepe, “Herkes duysun diye haykırmak üzere bugün buradayız. Domuz bağıyla insan öldüren, kadınlara saçı göründü/açık giyindi diye yıllarca kezzaplı saldırılar yapan; çocuğa ve kadına cinsel istismarı, şiddeti açıkça savunan, bekar kadınları sahiplendirmeyi düşünen, LGBTİ+lara nefret kusan, AKP eli ile meclise sokulan Hizbullahçı terör örgütünün siyasi ayağı olan HÜDA-PAR’a da kadın düşmanı Saray/Rejimi’ne de pabuç bırakmayacağız!” dedi.

“Yoruldum, gençliğimi çaldılar” diyerek yaşamına son veren Kübra Ergin’e söz veren TİP’li Kadınlar, “Kadınların, LGBTİ+’ların, çocukların özgürce yaşadığı bir ülkeyi mutlaka kuracağız!” diye seslendi.

Basın açıklamasının tamamı şu şekilde:

KADIN DÜŞMANLARINI UYARIYORUZ!

Sevgili Kadınlar,

14 Mayıs seçimlerinden bin bir hile olduğunu bildiğimiz bir sonuçla Türkiye tarihinin en gerici meclislerinden biri kuruldu. Daha meclis açılmadan, yeminler edilmeden söylenen sözlerden görüyoruz ki: Biz kadınların payına yine mücadele, yine direniş, yine dayanışma düşecek. Ama kimse merak etmesin kadınlar şeriat sevdalısı kadın düşmanlarına teslim olmayacak! Özgürlük ve eşitliğimiz için ne gerekiyorsa gene yapacağız, kazanılmış haklarımıza sahip çıkacak, ötesi için m ücadelem izi yükselteceğiz.

Herkes duysun diye haykırmak üzere bugün buradayız. Domuz bağıyla insan öldüren, kadınlara saçı göründü/açık giyindi diye yıllarca kezzaplı saldırılar yapan; çocuğa ve kadına cinsel istismarı, şiddeti açıkça savunan, bekar kadınları sahiplendirmeyi düşünen, LGBTİ+lara nefret kusan, AKP eli ile meclise sokulan Hizbullahçı terör örgütünün siyasi ayağı olan HÜDA-PAR’a da kadın düşmanı Saray/Rejimi’ne de pabuç bırakmayacağız!

HÜDA-PAR vekilleri, daha meclise girmeden 6284’e, İstanbul Sözleşmesi’ne, kadınların tüm kazanımlarına karşı saldırılarına başladılar. Kadınların tırnaklar-IN/la kazıyarak aldığı haklarına gözlerini diktiler. Ama onları uyarıyoruz: Sizden korkmuyoruz! Meclisteki koltuklarınıza da bir de sizi başımıza bela eden Saray’ınıza da sakın güvenmeyin! Siz yüzlersiniz, biz milyonlarız unutmayın!

Sevgili Kadınlar,

15 Mayıs günü seçim sonuçlarından çıkan tabloyla tüm umudunu yitirdiğini ve artık yaşamak istemediğini dile getirerek daha 20 yaşında aramızdan ayrılan Kübra Ergin’in isyanı, hepimizin isyanıdır. Bu duyguları yalnızca Kübra’nın hissetmediğini de biliyoruz ama insanlığın yarısını oluşturduğumuzu ve inandığımızda nasıl inatla direndiğimizi ve başardığımızı da biliyoruz. Kadınlar bugünkü haklarını kolay kazanmadı, yüzlerce yıldır verdiğimiz mücadeleler bizi bugünlere taşıdı. Bunun bilinci ve inancıyla söylüyoruz: Daha bitmedi o kavga, sürecek. Yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek!

Biz Tipli Kadınlar olarak buradayız, birlikte direnip birlikte kazanacağız! İkinci turda bu kadın düşmanı zihniyetin yenilmesi için elimizden gelenin fazlasını yapacağız.

Kübra ve Kübra’nın umutsuzluğunu hiçbir genç kadına bir daha yaşatmamak boynumuzun borcudur. Yine birbirimizin çıkaramadığı ses olacağız. Düştüğümüzde kalkmak için tuttuğumuz el, yalnız kaldığımızda hatırladığımız kalabalık olacağız. AKP’nin de Hizbullahçı katillerin de karşısına yine en dik duruşumuzla çıkacağız. Gülistanları bulacak, Koncaların ve yitirdiğimiz nice kız kardeşlerimizin hesabını soracağız!

Tüm kadın düşmanlarını uyarıyoruz: Kadınların kazanımlarını ağzınıza dahi almaya cüret etmeyin! Laiklik, kadınların en temel güvencelerinden biridir, laikliği yeniden kazanacağız! Söylemlerinizle, eylemlerinizle tek bir kız kardeşimizin saçının teline zarar gelirse meclisi de sokağı da size dar ederiz. Çok oldunuz, haddinizi bilin!

Sana söz olsun Kübra: Biz Tipli Kadınlar buradayız! Kadınların, LGBTİ+ların, çocukların özgürce yaşadığı bir ülkeyi mutlaka kuracağız!

YAŞASIN KADINLAR! YAŞASIN KADIN DAYANİŞMASI!

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur