Mersin Kadın Platformu, kazanılmış hakları ve hayatları için eylemdeydi: “Birbirimize sahip çıkmaya ve sokaklarda sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz”

Mersin Kadın Platformu, kazanılmış hakları ve hayatları için eylemdeydi. Kadınlar Pozcu GMK caddesinde yaşam zinciri oluşturarak bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada "Birbirimize sahip çıkmaya ve sokaklarda sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz" denildi

Mersin Kadın Platformu, kazanılmış hakları ve hayatları için eylemdeydi: “Birbirimize sahip çıkmaya ve sokaklarda sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz”

Mersin Kadın Platformu, bugün (26 Mayıs) saat 18.30’da kazanılmış hakları ve hayatları için eylemdeydi. Yeniden Refah Partisi ile Hizbullahçı HÜDA-PAR gibi partilerin meclise girmesi ve çoğunluğu gerici olan bir meclisin oluşmasına tepki gösteren Mersin Kadın Platformu Pozcu GMK caddesinde yaşam zinciri oluşturarak bir basın açıklaması yaptı. Eylemde “Konca Kuriş’i katleden Hizbullah’a kadınlardan geçit yok”, “Çocuk istismarını meşrulaştıran çocuk düşmanlarını göndereceğiz” yazılı dövizler taşındı. Açıklamada şunlar söylendi:

Yaşam hakkımıza göz diken, LGBTİ+’lara nefret saçan, gençliği geleceksizleştiren, milyonlarca emekçiyi açlığa iten, bizleri enkaz altında bırakan Yeniden Refah Partisi, Hizbullahçı HÜDA-PAR gibi partileri meclise taşıyarak kadın düşmanlığını pekiştiren AKP-MHP iktidarına kaybettireceğiz! Meclisteki ve sokaktaki tehlikenin farkındayız, birlikte mücadeleye hazırız.

Eylemde “AKP elini kadınlardan çek” ve “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” sloganları atıldı. Açıklama şöyle devam etti:

Bizleri makbul kadınlığa sıkıştırmak, her gün kutsadıkları şiddet dolu aile kurumuna hapsetmek istiyorlar. Bunu da kendisinden boşanmak isteyen, ilişki teklifini reddeden kadınları katleden erkeklere verdikleri iyi hal ve haksız tahrik indirimleriyle bizlere gözdağı vererek yapmaya çalışıyorlar. Sokağa çıktığımızda güvensiz hissetmediğimiz, her an öldürülme korkusu yaşamadığımız bir yaşamı kurmak için mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz. Yaşamlarımızı birkaç erkeğin alacağı kadın düşmanı kararlara bırakmıyoruz.

Açıklamanın devamında İstanbul’da intihar eden Kübra Ergin de hatırlatılarak “Biz kadınlar buradayız! Umudumuz örgütlü sosyalist feminist mücadelemizde. Her zaman olduğumuz gibi, bundan sonra da haklarımız için mücadele etmeye, birbirimize sahip çıkmaya ve sokaklarda sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz. Yaşasın kadın dayanışması” denildi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur