Merkez Bankası nakit avans kararından döndü

Merkez Bankası bankaların nakit avans ve kredili mevduat hesabı kredilerinde sınırlama getirdiği düzenlemesinden geri adım attı

Merkez Bankası nakit avans kararından döndü

Merkez Bankası’nın nakit avans düzenlemesi için bankalara uygulama talimatı göndermesinin ardından bankalar kredi kartıyla çekile nakit avansları oldukça düşük bir seviyeye çekti, kart limitlerini de düşürdü. Gelen tepkilerin ardından Merkez Bankası uygulamadan geri adım attı, kredi kartından nakit avans kullanımı ve kredili mevduat hesabı kredilerinde hiçbir sınırlama uygulanmayacağını duyurdu.

Ne olmuştu?

Merkez Bankası’nın  yaptığı düzenlemeyle; “müşteri bazında bireysel kredi kartlarıyla yapılan nakit çekimi ve kuyum harcamalarının kredi türüne göre yüzde 30 oranında menkul kıymet tesisine tabi olmasına karar vermesi” üzerine bankaların kredi kartı kullanımında nakit çekimi ile cari hesaba tanımlı kredili mevduat hesaplarımın kullanımına kısıtlama getirildi. Kısıtlama büyük tepki gördü.

AKP’li Metin Külünk de tepki gösterenler arasındaydı. Seçim öncesinde böyle bir düzenlemenin ancak operasyon anlamı taşıyacağını söylemişti.

Tüketici Örgütleri Konfederasyonu da düzenlemenin yasalara aykırı olduğunu ve kabul edilemez olduğunu belirtmişti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur