Macaristan’da öğretmenler, ‘Statü Yasası’na ve polis şiddetine karşı sokaktaydı

Binlerce kişi 19 Mayıs'ta Budapeşte'de, öğretmenlerin memur statüsünü kaldıran yeni bir yasayı ve daha önceki gösterilerde gençlere yönelik polisin göz yaşartıcı gazını protesto etmek için toplandı

Macaristan’da öğretmenler, ‘Statü Yasası’na ve polis şiddetine karşı sokaktaydı

Fotoğraf: Reuters

19 Mayıs’ta Budapeşte’de yapılan eylem, daha yüksek maaşlar ve öğretmenler için daha iyi çalışma koşulları için düzenlenen bir dizi miting ve grevin ardından geldi. Enflasyon ve hayat pahalılığı karşısında ücretlerinin eridiğini belirten öğretmenler, zam talebiyle ve öğretmenlerin memur statüsünü kaldırmayı hedefleyen yeni yasa tasarına karşı eylem yaptı.

Öğretmenler ve öğrencilerin yoğun şekilde katıldığı eylemlerde, öğretmenlerin iş yükünü de önemli ölçüde artıracak olan yeni sözde Statü Yasasına karşı yürüyüş yapıldı. Statü Yasası’na dair görüş bildirenler, yasayı öğretmenlerin bir yıl süren direnişinin cezası olarak gördüklerini ve yasayı “İntikam Yasası” olarak adlandırdığını söyledi.

Orban hükümeti ise yasa tasarısının eğitim kalitesini artırmayı amaçladığını söyledi. Halihazırda 5 bine yakın öğretmen, Statü Yasası yürürlüğe girerse mesleği bırakacağını açıkladı.

Bir önceki mitingde göz yaşartıcı gaza maruz kalan 17 yaşındaki Mate Hidasz Cuma günü yaptığı açıklamada, “Pek çok insan, birçok öğrenci için bu, bugünün güçlerinin dişlerini gösterdiği ve artık demokratik görünmekle uğraşmadığı belirleyici bir an olacak” ifadelerini kullandı.

Sendika.Org, Reuters

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur