İsrail’in Gazze’ye saldırılarında ölü sayısı yükseliyor

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında 31 Filistinli hayatını kaybetti. İsrail ordusu ayrıca, İslami Cihad'a ait olduğu belirtilen 191 noktayı vurduğunu açıkladı

İsrail’in Gazze’ye saldırılarında ölü sayısı yükseliyor

İsrail’in abluka altındaki Gazze’ye 9 Mayıs’ta başlattığı saldırılarda şu ana kadar ölen Filistinlilerin sayısı 31’e yükseldi.

İsmi açıklanmayan Filistinlinin ölümüyle birlikte son 3 günde gerçekleşen saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı 29’a yükselirken yaralı sayısı da 90’ı aştı. İsrail ordusunun paylaştığı görüntülerde hava saldırılarında yerleşim alanlarının yakınlarındaki yerlerin vurulduğu kameralara yansıdı.

Öldürülen 31 Filistinliden 6’sı çocuk, 3’ü kadın. Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan son güncellemeye göre, İsrail’in hava saldırılarında en az 93 Filistinli de yaralandı.

Bu arada saldırı altındaki Gazze’den de İsrail’e bir dizi roket atıldı. Gazze çevresindeki Yahudi yerleşim yerlerinin yanı sıra Askalan (Aşkelon), Usdud (Aşdod), başkent Tel Aviv’in yakınındaki Bat Yam ve Holon gibi kentlerde saldırı alarmları çaldı.

AA’nın aktardığına göre, sosyal medyada Sderot ve Askalan’da da bazı noktalara roket isabet ettiği ve hasar oluştuğu bilgisi paylaşıldı. Öte yandan İsrail ordusu, Gazze’den şu ana kadar yaklaşık 800 roket ve havan mermisi atıldığını, bunlardan 620’sinin Gazze’yi aştığını, hava savunma sistemlerinin 179 roketi durdurduğunu paylaştı.

Ordu ayrıca, Gazze içinde İslami Cihad’a ait olduğunu savunduğu 191 noktayı vurduğunu açıkladı. İsrail ve Filistinli gruplar arasındaki ateşkes görüşmeleri henüz sonuç vermedi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur