İşçi Filmleri Festivali, İstanbul’daki kapanış etkinliğini marşlarla sonlandırdı

18. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, İstanbul’da kapanış etkinliğini Müze Gazhane'de açık havada işçi şarkıları ile yaptı. Müze Gazhane'deki etkinlikte işçi şarkıları dinlendi. Murat Meriç'in anlatımı ve Burcu Yeşilbaş'ın sesiyle şarkılar hep beraber söylendi

İşçi Filmleri Festivali, İstanbul’daki kapanış etkinliğini marşlarla sonlandırdı

18. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, İstanbul’da kapanış etkinliği “İşçi şarkıları” ile İBB Kültür ortaklığında Müze Gazhane’de Murat Meriç’in anlatımı Burcu Yeşilbaş’ın sesiyle sona erdi.

Bu yıl on sekizinci kez düzenlenen İşçi Filmleri Festivali (İFF) İstanbul’da kapanış etkinliği yaptı. 1-7 Mayıs tarihleri arasında hafta boyunca İstanbul’un çeşitli yerlerinde film gösterimleri ve söyleşiler yapan İFF, açılış etkinliklerini Hatay ve İstanbul’da eşzamanlı düzenlemişti.

Dün (7 Mayıs) Murat Meriç’in anlatımı ve Burcu Yeşilbaş’ın sesiyle İBB Kültür ortaklığı ile Müze Gazhane’de yaklaşık 2 saat açık havada işçi şarkıları dinlendi. Etkinlikte Murat Meriç şarkıların tek tek tarihlerini ve besteleyenlerini, farklı yorumlarla okuyanlarını anlattı.

Etkinlikte ilk olarak İşçi Marşı söylendi. Hep bir ağızdan “Hava döndü işçiden işçiden esiyor yel” denildi. Cem Karaca’nın Tamirci Çırağı isimli şarkısı TRT yayınından izlenirken birçok şarkıyı Burcu Yeşilbaş seslendirdi. Kamu emekçileri için “Sabah Türküsü” ve “Dokuz Altı Yolları” söylenirken, görünmeyen emek için “Burçak Tarlası” ve “Ben Annemi İsterim” söylendi. 1977 1 Mayıs’ından sonra yazıldığı hatırlatılan Şişli Meydanı’nda Üç Kız şarkısı da söylendi. Burcu Yeşilbaş bir kadının sesinden kendi memleketini de hatırlattığını anlatarak “O Vay Beni Ağlarum” isimli parçayı seslendirdi. “Almanya Acı Vatan” türküsü de işçi göçlerine atıfla okundu. Marşlara geçildiğinde ise Avusturya İşçi Marşı ve İtalyan İşçi Marşı ile başlanarak Çav Bella ile sonlandırıldı. İzleyiciler bir kez daha söylenmesini isteyince bir kez daha Çav Bella söylendi.

İşçi türküleri, şarkıları, marşları hep bir ağızdan söylendi ve gece Çav Bella ile sona erdi

Müze Gazhane’den işçi şarkıları yükseldi. Sanatçı Burcu Yeşilbaş ve müzik yazarı, eleştirmen Murat Meriç’in birlikte hazırladıkları özel repertuvarla düzenlenen konser coşkuyla sonlandırıldı.

İşçi, emek temalı filmler öncelikli olmak üzere, toplumsal cinsiyet, kent-çevre mücadelesi ve/veya insan hakları odaklı, kısa ve uzun metraj kurmaca, belgesel, deneysel ve canlandırma türlerindeki yapımlara ulaşıp Türkiye’deki seyirci ile buluşturan İşçi Filmleri Festivali, bu yıl da programına eklediği filmleri Türkiye’nin birçok noktasına ücretsiz taşımaya devam ediyor.

İstanbul ve Hatay etaplarının ardından 18. İFF, 2023 sonuna kadar Türkiye’nin birçok ilinde düzenlenecek.

İlgili haberler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur