Hizbullah yöneticiliğinden kırmızı bültenle aranan Mehmet Fatih Anal, Hüda-Par’ın GİK üyesi çıktı

TBMM'ye AKP listelerinden dört milletvekili sokan Hüda-Par yönetiminde yer alan Mehmet Fatih Anal'ın, kırmızı bültenle aranırken 2009'da İsviçre'de yakalandığı ortaya çıktı

Hizbullah yöneticiliğinden kırmızı bültenle aranan Mehmet Fatih Anal, Hüda-Par’ın GİK üyesi çıktı

İstanbul Beykoz’da 17 Ocak 2000’de örgüt lideri Hüseyin Velioğlu’nun öldürüldüğü hücre evi baskınında ele geçen örgüt arşivinde örgüt içindeki faaliyetleri ayrıntılı olarak yer alan Mehmet Fatih Anal, polis tarafından her yerde aranırken iltica hakkı elde edebilmek için yasadışı yollardan İsviçre’ye kaçtı.

Sözcü’den Özgür Cebe’nin haberine göre, hakkında Kırmızı Bülten kararı çıkarılınca İsviçre polisi tarafından 17 Temmuz 2009 günü gözaltına alındı. Yakalanma haberi Türkiye’nin İsviçre Konsolosluğu’na iletilince Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü harekete geçti.

HÜDA-PAR’ın kurumsal hesabından 2018’de atılan bir tweet’te ise Anal, Hüda-Par’ın GİK üyeleri arasında yazıldı.

İsviçre tarafından Türkiye’ye iade edilmeyen Anal, daha sonra kendi isteğiyle geldi. Anal, ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Anal’ın 1992’de kendisine ait özel otomobilde 10 adet kalaşnikof marka uzun namlulu tüfek, bu silahlara ait 30 şarjör, 820 mermi ile yakalandığını, polise verdiği ifadede ise, “Silahları PKK tarafından ölümle tehdit edilen ve imam olan kardeşim Davut Anal’ı korumak için Nusaybinli bir silah kaçakçısından satın aldım, örgütün silahları değil” dediği belirtildi.

Kaynak: Sözcü

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur