Gazi’de Şair Abay Konanbay Anadolu Lisesi Müdürü, AKP’li müşahitle tartıştığı gerekçesiyle sürgün edildi: Eğitim Sen tepki gösterdi

Sultangazi'de bulunan Şair Abay Konanbay Anadolu Lisesi Müdürü Hüseyin Boyraz, AKP’li bir müşahit ile yaşadığı bir tartışma sonucu sürgün edildi. Eğitim Sen bir açıklama yaparak sürgünü protesto etti

Gazi’de Şair Abay Konanbay Anadolu Lisesi Müdürü, AKP’li müşahitle tartıştığı gerekçesiyle sürgün edildi: Eğitim Sen tepki gösterdi

İstanbul’un Sultangazi ilçesinde bulunan Şair Abay Konanbay Anadolu Lisesi’nde müdür olarak görev yapan H. B. sürgün edildi.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdür Vekili Mustafa Akhan imzasıyla İstanbul Valiliği’ne gönderilen yazıda H.B.’nin Arnavutköy Halk Eğitim Merkezi müdürü olarak görevlendirildiği öğrenildi. H.B.’nin bu şekilde sürgün edilmesinin sebebinin ise 14 Mayıs Genel Seçimlerinde okul sorumlusu olarak bulunduğu binada AKP’li bir müşahitle tartışması olduğu iddia edildi. H.B.’nin seçim sonuçları açıklanmaya başladığı saatlerde sonuçlarla ilgili hakaret içermeyen bir yorumda bulunduğu, o sırada AKP üyesi bir kişinin ise kendisinin yorumlarından dolayı H.B.’ye tepki gösterdiği, H.B.’nin ise sakıncalı bir şey söylemediği belirtildi.

Bu yaşanan olaydan sonra H.B.’nin hakkında soruşturma açıldığı ve 14 Mayıs’ta gerçekleşen seçimlerden 4 gün sonra yani 18 Mayıs’ta, soruşturma süreci tamamlanıncaya kadar sürgün edildiği bildirildi. H.B.’nin hangi sebeple hakkında soruşturma açıldığı ve sürgün edildiği ise gerekçe olarak belirtilmedi.

Bunun üzerine Eğitim Sen İstanbul 4 nolu şube lise önünde basın açıklaması düzenledi.

Açıklamada, ülkemizdeki muhalif kişi ve kurumlara dönük baskıların arttığı, kendisi gibi düşünmeyen herkesi hedef haline getiren bir blokla karşı karşıya oldukları ifade edildi.

Basın açıklamasını okuyan şube sekreteri Şenay Garip verilen kararın siyasi olmasına vurgu yaparak şu soruları yöneltti:

  • İl Milli Eğitim Müdürlüğü AKP’li müşahidin sözüyle mi hareket etmektedir?
  • Kamu kurumları, kendi görevlilerinden çok partili görevlilere mi güvenmektedir? Burada liyakat nerededir?
  • Çocuk istismarı faili kamu görevlileri, iç savaş çağrısı yapan imam, onlarca çocuğu taciz eden vakıf yöneticileri, okullara iktidar yanlısı pankartlar asan okul müdürleri hakkında da aynı refleks gösterilmiş midir? Aynı kararlar aynı hızda verilmiş midir?

Şube sekreteri Şenay Garip, sürecin takipçisi olacaklarını ifade etti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur