Edirne’de bir markette çocuk istismarı vakasında fail tutuklandı: Çocuk Hakları Derneği ve Baro Çocuk Hakları Komisyonu istismara tepki gösterdi

Edirne’de markette alışveriş yapan bir kız çocuğunun, yetişkin bir erkek tarafından cinsel istismara uğradığı görüntü, marketin güvenlik kamerasına yansıdı. Sosyal medyaya yansıyan görüntüler, büyük tepki toplarken, Edirne Çocuk Hakları Derneği ve Edirne Barosu Çocuk Hakları Komisyonu, basın açıklaması yaparak yaşanan olaya sert tepki gösterdi

Edirne’de bir markette çocuk istismarı vakasında fail tutuklandı: Çocuk Hakları Derneği ve Baro Çocuk Hakları Komisyonu istismara tepki gösterdi

Edirne Çocuk Hakları Derneği Başkanı Nur Yılmaz Ercin, Başkan Yardımcısı Gülsüm Erkıran ve Edirne Barosu Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Figen Gönül, Edirne Barosu önünde basın açıklaması yaparak cinsel istismar olayına tepki gösterdi.

Bir zincir marketin şubesinde 8- 9 yaşlarındaki kız çocuğuna elle tacizde bulunan A.C.K. (27), polis tarafından yüz tanıma sistemi ile yakalanıp, çıkarıldığı hakimlikte tutuklandı. Taciz anları, marketin güvenlik kamerasına yansıdı.

Olay, önceki gün Barutluk Mahallesi’ndeki bir zincir markette meydana geldi. Markette alışveriş yapan A.C.K., arkadaşları ile rafların yanında bulunan küçük bir kız çocuğunu yanlarından geçerken elle taciz etti. Çocuk bir anlık şaşkınlık yaşarken, A.C.K., alışveriş yaptıktan sonra ayrıldı. Kız, durumu market görevlileri ve ailesine anlattı. İhbar üzerine markete giden polis ekipleri, güvenlik kameralarını inceledi. Yüz tanıma sistemini de kullanan polis, şüphelinin Kırklareli’nin Babaeski ilçesinde yaşayan kamyon şoförü A.C.K., olduğunu belirledi. İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Ahlak Büro Amirliği ekipleri, A.C.K.’yı Babaeski’de yakalayarak gözaltına aldı. Evli olduğu belirtilen A.C.K.’nin kamyonu ile kum almak için Edirne’ye geldiğini ve soda almak için de markete gittiğini söylediği belirtildi. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen A.C.K., çıkarıldığı Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’nde tutuklandı. Çocuğun taciz edildiği anlar marketin güvenlik kamerasına yansıdı.

Çocuk Hakları Derneği ve Baro Çocuk Hakları Komisyonu tepki gösterdi

Edirne Çocuk Hakları Derneği Başkanı Nur Yılmaz Ercin, olayın sosyal medyada duyulmasının ardından dernek olarak acil toplantı yaptıklarını belirterek, “Edirne’de talihsiz olayı öğrendiğimiz gibi dernek olarak bir araya gelip basın açıklaması kararı aldık. Bu olay, Edirne’de olmasını hiç arzu etmediğimiz bir şey. Sessiz kalamazdık. Edirne Çocuk Hakları Derneği farkındalık oluşturmak için var ama aynı zamanda çocukların sesi olmak için var. Bundan sonra da kentimizde kesinlikle en ufak biçimde bu tür olayların yaşanmaması için bu açıklamayı zorunlu bulduk” dedi.

Edirne Barosu Çocuk Hakları Komisyon Başkanı Avukat Figen Gönül, Edirne’de bir zincir markette küçük bir kız çocuğunun yetişkin bir erkek tarafından istismara uğradığını belirterek, “Markette bu derece eylemde bulunan ilkel düşüncenin, ara sokaklarda, parklarda neler kurgulayabileceğini ve nelere yeltenebileceğini düşünmek dahi istemiyoruz” dedi. Gönül açıklamasında şunları kaydetti:

Yurt çapında yaygın zincir marketlerin Edirne’deki bir şubesinde, yetişkin bir erkeğin, küçük yaştaki kız çocuğunu istismarı haberini aldık. Arkadaşlarıyla birlikte markette içecek almaya çalışan 8-9 yaşlarında bir kız çocuğuna, 30’lu yaşlarında bir erkek oldukça rahat bir şekilde sarkıntılık ediyor. Kamuya açık, kalabalık, kurumsal bir alan olan ve güvenli olduğunu düşündüğümüz marketten söz ediyoruz. Markette bu derece eylemde bulunan ilkel düşüncenin, ara sokaklarda, parklarda neler kurgulayabileceğini ve nelere yeltenebileceğini düşünmek dahi istemiyoruz.

“İstismara sessiz kalınmamalı”

Çocuğa yönelik her türlü ihmalin, şiddetin ve istismarın önüne geçmek ve çocuklara yapılan bu istismara sessiz kalınmaması için, çocukların sesi olmak için buradayız. Geceleri dahi son derece güvenli olmasıyla övündüğümüz kentimizde Edirne’de güpe gündüz yaşanmış bu olayla ilgili yetkililerin gereğini ivedilikle yapmasını bekliyoruz. Takipçisiyiz! Yasalarla güvence altına alınmış ve sınırları çizilmiş olan çocuğun üstün yararı ilkesine göre, herhangi bir yerde küçük bir çocuğun görüntüsü ve kimliğinin doğrudan veya dolaylı olarak paylaşılmaması konusunda da tüm çevrelerin hassas davranması zorunluluğunu hatırlatıyoruz!

Yıllardır, “o kadar da olmaz” dediğimiz olayların, münferit denilenlerin, cezasız bırakılanların, uygulamadaki sorunlar nedeniyle mağduru bir daha mağdur eden sonuçların artık son bulmasını istiyoruz. Yaşadığımız coğrafyada daha önce yaşananlara bakarak, bu tür olayların çoğalacağı korkusuyla değil, ortadan kalkacağı inancıyla ve hukukun her daim çocukların kalkanı olacağı inancıyla yaşamak istiyoruz.

“Her türlü hukuk mücadelesini vereceğiz”

Edirne Barosu Çocuk Hakları Komisyonu olarak da konunun yasal zeminde hak ettiği biçimde değerlendirilmesini teminen gereken her tür hukuk mücadelesini vereceğimizi, çocuğa yönelik her tür istismarda en sert tepkimiz ve mücadelemizle sahada olacağımızı bildiriyoruz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur