Antalya’da eski eşini falçata ile yaralayan failin yeniden yargılanması başladı, üst sınırdan ceza talep ediliyor

Antalya 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden açılan davada sanığın aldığı 25 yıl hapis cezasına karşı üst sınırdan ceza talebi yinelendi. Dava sanık avukatının mütalaaya karşı savunmasını hazırlaması için süre talep etmesiyle 8 Haziran günü saat 10.00'a ertelendi

Antalya’da eski eşini falçata ile yaralayan failin yeniden yargılanması başladı, üst sınırdan ceza talep ediliyor

6 Nisan 2022 günü Antalya’nın Kepez ilçesinde Abdurezzak Aydın, 11 ay önce boşandığı eşi Meral Demir Fesli’nin yanına iki çocuğunu görmeye gitti. Abdurezzak Aydın, kapıyı içeriden kilitledi. Yanında taşıdığı falçata ile eski eşi Meral Demir Fesli ile Erden Fesli’ye saldırdı. Kanlar içinde bulunan Fesli çifti, ilk müdahalenin ardından ambulanslarla hastaneye götürülürken, saldırgan Aydın olay yerinde gözaltına alarak polis merkezine götürdü. Daha sonra saldırgan Aydın tutuklanarak cezaevine gönderildi. Olayla ilgili dava açıldı.

Abdurezzak Aydın, boşandığı Meral Demir Fesli ve eski eşinin Fesli’nin evlendiği Erden Fesli’ye falçata ile saldırmış, ardından tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Açılan davanın 5. celsesi Antalya 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 20 Aralık 2022 günü görüldü. Mahkeme kararını açıkladı. Kararda “Sanığın eylemi teşebbüs aşamasında kaldığı…” denilerek Abdurezzak Aydın’a Meral Fesli’ye yönelik suçtan 14 yıl ve Erden Fesli’ye yönelik işlediği suçtan 11 yıl hapis cezası verildi.

Kararın ardından Sendika.Org’a konuşan Meral Fesli İstinaf’a başvurduklarını belirterek, “Karara itiraz edeceğimizi söyledik. Cezanın az olduğunu karar duruşmasında avukatlarımız da açıkladı. 7 günlük itiraz süresi vardı. İstinaf’a taşıdık” dedi.

İtirazın ardından dava yeniden görülüyor

İtirazın ardından bugün (26 Mayıs) davanın 2. celsesi görüldü.

Antalya 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden açılan davada Meral Fesli’nin avukatı “Tüm deliller göz önünde bulundurulduğunda sanık katılanı öldürme kastıyla hareket etmiştir. Ceza verilirken olayın oluş şekli değerlendirilmesi gerekir. Fiziksel olarak da psikolojik olarak da iz bırakmıştır. Bunlar ceza verilirken kriter olarak dikkate alınmalıdır. Alt sınırdan ceza verilmesi hukuka uygun değildir. Üst sınırdan ceza verilerek toplumu bu suçtan uzaklaştırmış oluruz. Bu nedenlerle sanığın üst sınırdan cezalandırılmasını talep ediyoruz” dedi.

Abdurezzak Aydın’ın avukatı Erden Fesli’nin yeniden doktor raporu almasını ve saldırının yaşandığı gün balkonda yaşananlara ilişkin tanık dinletmek istediklerini talep etti. İki talep de reddedildi. Tanık dinletmek istediklerine ilişkin talep şu gerekçe ile reddedildi:

Sanık müdafii tanık dinletme talebinde bulunulmuş ise de dinletme talebinin olayın olduğu gün balkonda katılanların durumu ile ilgili olduğu, dosya içerisindeki kayıtlara göre olmadığından tanık dinletme talebinin reddine oy birliği ile karar verildi, bildirildi, açık yargılamaya devam olundu.

Savcı da “Kovuşturmanın genişletilmesi talebimiz yoktur” diyerek mütalaa sundu. Mütalaada olay anlatıldıktan sonra sanığın cezalandırılması talebini yineledi. Tutukluluk halinin devamına karar verilmesi talep edildi.

Mütalaanın ardından Meral Fesli ve avukatı sanığın üst sınırdan cezalandırılması talebini yineledi.

Sanığın avukatı mütalaaya ilişkin savunması için süre istedi.

Duruşmada sanığın tutukluluk halinin devamına karar verildi. Sanık avukatına süre verilmesi için dava 8 Haziran günü saat 10.00’a ertelendi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur