Ankara Tuzluçayır’da katledilen kadın için yürüyüş: “Kadınlar birlikte güçlü”

Ankara Tuzluçayır'da erkek kardeşi tarafından katledilen kadın için kadınlar sokağa çıktı. Katledilen Songül Şaşırmaz'ın evinin önünde yapılan açıklamanın ardından yürüyüş de yapıldı

Ankara Mamak’ta iki kız kardeşten biri erkek kardeşleri tarafından katledilirken diğeri ağır yaralandı. Deprem sonrasında Malatya’dan Ankara’ya taşındığı öğrenilen kardeşler için kadınlar bugün eylemdeydi. Ankara Kadın Platformu, Tuzluçayır Kadın Dayanışma Derneği ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Mamak Şubesi Kadın Meclisi’nin çağrısıyla katledilen Songül Şaşırmaz’ın Tuzluçayır’daki evinin önünde eylem yapıldı.

Yapılan basın açıklamasında kadına yönelik şiddetin önlenmesi adına gerekli önlemlerin alınmamasının, caydırıcı yaptırımların olmamasının, okullar başta olmak üzere kurumlarda eşitlik bilincinin verilmesi adına gerekli girişimlerin yapılmamasının şiddeti tırmandırdığı belirtildi.

İktidarın kadın düşmanı politikalarına da dikkat çekilen açıklamada son dönemde kadın düşmanı söylemleriyle dikkat çeken ve Cumhur İttifakı’nın yeni ortakları Yeniden Refah Partisi ve Hizbullahçı Hüda-Par’ın iktidar eliyle Meclis’e taşınması hatırlatıldı.

Çözüm ortak mücadelede

Şiddetin toplumsal bir boyutta olduğunun altını çizen kadınlar mahalle sakinleriyle, komşularıyla birlikte mücadele yürütmeden bu sorunun çözülemeyeceğini söyledi. Kadınlar güvenli yaşam alanları için örgütlenme çağrısının ardından açıklamayı sonlandırdı.

Kadın cinayetlerine karşı yürüyüş

Açıklamanın ardından kadınlar polisin engelleme girişimine rağmen Tuzluçayır Meydanı üzerinden Tuzluçayır Kadın Dayanışma Derneği önüne yürüdü. ‘Erkek adalet değil, gerçek adalet’, ‘Kadın cinayetleri politiktir’ sloganlarının sıkça atıldığı eylem yürüyüşün ardından sonlandırıldı.

Eylemden kareler

Sendika.Org/Ankara

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur