Ankara JİTEM Davası’nda tüm sanıklar hakkında beraat kararı verildi

1990’lı yıllarda işlenen 19 faili meçhul cinayete ilişkin yeniden görülen, aralarında dönemin İçişleri Bakanı Mehmet Ağar, Eski Özel Harekât Daire Başkanı İbrahim Şahin, Korkut Eken ve Ayhan Çarkın'ın da bulunduğu JİTEM davasında tüm sanıklar hakkında beraat kararı verildi

Ankara JİTEM Davası’nda tüm sanıklar hakkında beraat kararı verildi

Ankara ve çevre kentlerinde 1993-1996 yılları arasında 19 kişinin ölümüyle ilgili açılan, aralarında eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar, eski Özel Harekat Daire Başkanı İbrahim Şahin, eski özel harekat polisleri Korkut Eken, Ayhan Çarkın, Ayhan Akça, Ercan Ersoy, Ahmet Demirel ve Enver Ulu da dahil 19 sanığın bulunduğu “JİTEM” davasının 7’nci duruşması Ankara 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşma savcısı, sanıklar hakkında verilen beyanların “çelişkili olması” ve yeni bir delil elde edemeyecek kadar süre geçmesi nedeniyle sanıklar hakkında beraat talep etti. Mahkeme tüm sanıkların beraatine karar verdi.

Ne olmuştu?

1990’lı yıllarda işlenen 18 faili meçhul cinayete ilişkin aralarında dönemin İçişleri Bakanı Mehmet Ağar, Eski Özel Harekât Daire Başkanı İbrahim Şahin, Korkut Eken ve Ayhan Çarkın’ın da bulunduğu 19 kişiye açılan davada 2019 yılında beraat kararı verilmişti.

Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi tarafından 5 Nisan’da oy birliği ile Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesinin kararı bozuldu ve karar 23 Mayıs’ta tebliğ edildi. Bölge Adliye Mahkemesinin bozma kararının ardından Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesinde dava yeniden görülmeye başlanmıştı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur