Alelacele açılan Defne Devlet Hastanesi’nin işleyebilmesi için hekimlere zorunlu 6 saat ek mesai kondu

Tayyip Erdoğan'ın seçim çalışması için henüz inşaat halindeyken açılışı yapılan Defne Devlet Hastanesi'nde Sağlık Bakanı’nın ziyareti sonrası hekimlere hiçbir bilgi verilmeden 6 saat ek mesai konuldu

Alelacele açılan Defne Devlet Hastanesi’nin işleyebilmesi için hekimlere zorunlu 6 saat ek mesai kondu

Tayyip Erdoğan’ın seçim çalışması için henüz inşaat halindeyken açılışı yapılan Defne Devlet Hastanesi’nde Sağlık Bakanı’nın ziyareti sonrası hekimlere hiçbir bilgi verilmeden 6 saat ek mesai konuldu. Konuyu kamuoyuyla paylaşan Türk Tabipleri Birliği, çalışma saatlerinin 22.00’ye çekildiğini duyurdu.

Hastanenin alelacele açılmasından dolayı resmi hastane statüsünün henüz verilmediğini ve bu nedenle de yazılı bir görevlendirme yapılmadığını ifade eden TTB, “Seçim propagandası uğruna hekimlerin/sağlık emekçilerinin ek mesai dayatmasıyla karşı karşıya bırakılması ve tükenmeye zorlanması kabul edilemez. Eksiklikleri giderilmeden ve resmen tanımlanmadan hizmet vermeye zorlanan hastanelerdeki usulsüzlükleri takip etmeyi ve meslektaşlarımızın her zaman yanlarında olmayı sürdüreceğiz” dedi.

Ekipmanları kendi sağlayan hekimler de oldu

Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli olan hekim Mihriban Yıldırım da Defne Devlet Hastanesi’nde çalışmak için çağrılan hekimlerden. Yıldırım yaşananları Twitter hesabından şöyle özetledi:

“Defne Devlet Hastanesi’nde çalışmak için çağrıldım. Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi kadrosuna atanmış bir hekim olarak bu hastanede çalıştırılmam için görevlendirme yazımın olup olmadığını sordum, sözel talimatla çalışmam söylendi, görevi reddetme tutanağı ile tehdit edildim.

“Görevlendirme yazım olmadan çalışmayacağım konusunda ısrarcı olunca, yazının olmadığını ve gidebileceğimi söylediler. Aynı gün meslektaşlarım saat 22:00’a kadar çalıştırıldı. Muayene için gerekli ekipmanları kendi imkanlarıyla temin edenler oldu.

“Hastalar geldiği için de sağlık emekçileri sorumluluk hissederek vicdanlarıyla çalışmak zorunda bırakıldı. Barınma ve çalışma koşulları uygun olmadan biz nitelikli sağlık hizmeti veremeyiz. Seçim malzemesi olamayız.”

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur