AKP seçim konvoyunun kapattığı yolda hasta taşıyan araca yol açılmasını isteyen bir kişi tutuklandı

İstanbul Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız’ın seçim konvoyunun Okmeydanı’nda kapattığı yolda hasta taşıyan araca yol açılmasını isteyen bir kişi ‘siyasi parti faaliyetini zorla engellemek’ suçundan tutuklandı

AKP seçim konvoyunun kapattığı yolda hasta taşıyan araca yol açılmasını isteyen bir kişi tutuklandı

Haydar Ali Yıldız, 17 Mayıs Çarşamba günü Okmeydanı Fetihtepe Mahallesi’nde seçim çalışması yaparken bir arbede çıkmıştı. Yıldız, yaşananlarla ilgili Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ‘marjinal grupların terör örgütünün zafer işaretini yaparak kendilerine saldırdığını‘ iddia etmişti.

Olayın ardından Cem Canbulat, Uğur Türk ve Kamil Aşçı, ‘silahlı terör örgütü kurma, yönetme ve üye olma’, ‘siyasi hakların kullanmasının engellenmesi’ ve ‘görevi yaptırmamak için direnme’ suçlamalarıyla gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar üç gün nezarethanede tutuldu.

Diken’den Canan Coşkun’un haberine göre, seçim konvoyunun Okmeydanı’nda kapattığı yolda hasta taşıyan araca yol açılmasını isteyen bir kişi ‘siyasi parti faaliyetini zorla engellemek’ suçundan tutuklandı

“Halkı gereksiz yere kışkırttılar”

Canbulat, Haliç Polis Merkezi Adli İşlemler Büro Amirliği’ndeki ifadesinde, kahvehanede otururken dışarıdaki kargaşa nedeniyle dışarı çıktığını söyledi. Canbulat, olayları izlerken içinde hasta birinin olduğu aracın yolun açılmasını beklediğini gördüğü için yolu açmak istediğini aktardı ve şöyle devam etti:

“Beni ciddiye almadıklarını görünce kalabalığı elimle açmak ve arabayı oradan çıkartmak istedim. Burada Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız’ın mikrofonla ve yüksek sesle ‘Görelim bakalım gerçek hasta mı yoksa ideolojik hasta mı’ dediğini duydum. Orada bulunan insanlar da buna şahittir. Daha sonra Yıldız’ın ekibinden altı-yedi kişi hastasını hastaneye ulaştırmak isteyen kişinin arabasını çevreledi ve aracın geçişine engel oldu. Halkı gereksiz yere kışkırttılar.”

PKK’yla ilişkilendirilmesini reddeden Canbulat, hastaneye yetişmeye çalışan kişinin de AKP üyesi olduğunu söyledi.

“MHP’ye 30 yıl hizmet ettim”

Gözaltına alınanlardan Uğur Türk de Canbulat’ın anlattıklarının aynını aktardı. Türk, arbedeyi engellemeye çalıştığını, kimseye hakaret etmediğini, kimseyi tehdit etmediğini söyledi. Polisin hakkında araştırma yaptığını duyan Türk, kendi iradesiyle polise teslim olduğunu aktardı.

Önce serbest bırakıldı, sonra tutuklandı

Gözaltına alınan kişiler üç gün gözaltında tutulduktan sonra Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne sevk edildi. Avukatları Burak Aydın’ın anlatımına göre Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu’nda sorgulanan üç kişi, savcı Cüneyt Kerimhan Acer tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Adliyeden çıkmak üzerelerken polislerin çağırdığını anlatan avukat Aydın, savcının Cem Canbulat’ı ve Uğur Türk’ü tutuklama istemiyle hakimliğe sevk ettiğini söyledi.

Hâkimlik, gözaltına alınan Uğur Türk ve Kamil Aşçı’nın yurt dışına çıkışını yasakladı ve haftada bir gün karakola imza vermesi şartı koştu.

Kaynak: Diken

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur