Türkiye, hava sahasını Süleymaniye uçuşlarına kapattığını açıkladı

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Türkiye hava sahasının 3 Temmuza kadar Süleymaniye Uluslararası Havalimanı’ndan yapılan uçuşlara kapatıldığını açıkladı. Açıklamada, “Sözkonusu karar, Süleymaniye’de PKK terör örgütünün faaliyetlerinin yoğunlaşması, terör örgütünün havalimanına nüfuz etmesi ve böylece uçuş güvenliğinin tehdit edilmesi çerçevesinde alınmıştır” denildi

Türkiye, hava sahasını Süleymaniye uçuşlarına kapattığını açıkladı

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye hava sahasının Süleymaniye Uluslararası Havalimanı’nı iniş/kalkış için kullanacak hava araçlarının kullanımına 3 Nisan itibarıyla kapatıldığını duyurdu.

Süleymaniye Uluslararası Havalimanı Genel Müdürü Hendırin Hiwa Mufti, önceki gün Türk Hava Yollarının (THY) Süleymaniye seferlerini 11 Nisan’a kadar askıya aldığını açıklamıştı.

Rûdaw’a konuşan Mufti, THY’nin seferlerin neden askıya alındığı hakkında kendilerine bir açıklama yapmadıklarını, durumu Irak Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne de bildirdiklerini söyledi.

Konu hakkında Rûdaw’ın ulaşmaya çalıştığı THY yetkilileri bir açıklama yapmadı.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, Türkiye hava sahasının Süleymaniye uçuşları kapatılmasına ilişkin soruyu cevapladı.

Bilgiç şu ifadeleri kullandı:

Türk hava sahası, Irak Süleymaniye Uluslararası Havalimanı’nı iniş/kalkış için kullanacak hava araçlarının kullanımına 3 Nisan itibarıyla kapatılmıştır.

Sözkonusu karar, Süleymaniye’de PKK terör örgütünün faaliyetlerinin yoğunlaşması, terör örgütünün havalimanına nüfuz etmesi ve böylece uçuş güvenliğinin tehdit edilmesi çerçevesinde alınmıştır.

İlk aşamada 3 Temmuz 2023 tarihine kadar geçerli olması öngörülen karar, anılan tarihe kadar yakından izleyeceğimiz gelişmeler ışığında tekrar gözden geçirilecektir.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik de partisinin genel merkez binasında yaptığı konuşmasında Türkiye’nin hava sahasını kapatması üzerine “Süleymaniye’de teröristler dağıtılırsa gözden geçirilir” dedi.

Dün (4 Nisan) Süleymaniye Uluslararası Havalimanı Genel Müdürü Hendırin Hiwa Mufti, THY’nin Süleymaniye seferlerinin askıya alma süresini 11 Nisan’a kadar uzattığını söyledi.

Son gelişme hakkında Irak Sivil Uçuş Yönetimini de bilgilendirdiklerini dile getiren Mufti, “Seferlerin askıya alınmasının nedeni araştırılmasını istedik, ancak henüz yanıt vermediler” dedi.

THY’nin Süleymaniye’ye günlük iki seferi bulunuyor. Seferlerden bir saat 22:00’da diğeri ise 04:00’da.

3 Nisan’da Rûdaw’a konuşan Süleymaniye Uluslararası Havalimanı Genel Müdürü Hendırin Hiwa Mufti, Türk Hava Yolları yetkililerinin tüm seferlerin 6 Nisan Perşembe günü, iki seferden birinin ise (saat 22:00) bu ayın sonuna kadar askıya alındığı yönünde kendilerini bilgilendirdiklerini söylemişti.

Mufti “THY yönetiminden seferleri neden durduklarına dair açıklama istedik ama henüz cevap alamadık. Seferlerin neden durdurulduğunu bilmiyoruz. Irak Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne bildirdik” demişti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur