Meclis Başkanı Mustafa Şentop’un oğlunun İTÜ’de başvurduğu ama kazanamadığı kadro ilanı için soruşturma açılmıştı: Dönemin bölüm başkanına kademe durdurma, başkan yardımcısına kınama cezası

İTÜ’de Meclis Başkanı Mustafa Şentop’un oğlunun başvurduğu ama kazanamadığı kadro ilanı usulsüzlük gerekçesiyle iptal edilmiş ve sınav komisyonu üyeleri hakkında soruşturma açılmıştı. Soruşturma sonucunda komisyon üyelerine ceza verilmezken, dönemin bölüm başkan ve yardımcısı için suç icat edildi

Meclis Başkanı Mustafa Şentop’un oğlunun İTÜ’de başvurduğu ama kazanamadığı kadro ilanı için soruşturma açılmıştı: Dönemin bölüm başkanına kademe durdurma, başkan yardımcısına kınama cezası

İTÜ’de Ekim 2022’de bilgisayar mühendisliği için açılan araştırma görevlisi kadro ilanına TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un oğlu Mehmet Selahaddin Şentop da başvurmuştu. Şentop’un kadro için açılan sınavda başarılı olamaması üzerine sınav ve kadro ilanı ‘usulsüzlük’ gerekçesiyle 6 Aralık 2022’de yeniden ilan edilmek üzere iptal edilmişti.

Diken’den Mehmet Baran Kılıç’ın haberine göre, soruşturma sonuçlandı. Dönemin bölüm başkanı ve yardımcısı iççin suç icat edildi.

‘Usulsüzlükleri’ tespit edemediler

Okulun 7 Aralık 2022 tarihli açıklamasına göre, tespit edilen ‘usulsüzlükler’ şöyleydi:

*Soru ve cevapların ilgili komisyon tarafından tutanak altına alınmaması.

*Sınav sorularının cevap anahtarlarının bulunmaması.

*Adayların cevap kağıtları üzerinde okunduğunu gösteren not, kayıt vb. hiçbir işaretin ve jüri üyelerine ait herhangi bir değerlendirmenin bulunmaması.

*Cevap kağıtlarının üzerinde hangi kritere göre notlandırma yapıldığını gösteren hiçbir emareye yer verilmemesi.

İlgili bölüm başkanları ve fakülte dekanı istifa ettirilmiş, sınav komisyonu üyeleri hakkında soruşturma başlatılmıştı.

Dört ay sürdü

Yaklaşık dört ay süren soruşturma nihayet sonuçlandı. Soruşturma sonucunda komisyon üyelerine ceza verilmedi. Dönemin bölüm başkanına kademe durdurma ve başkan yardımcısına kınama cezası verildi.

Cezanın gerekçesiyse şu: Komisyon üyelerinin diğer akademisyenlere danışarak soru hazırlamaları.

Cezaya gerekçe olarak ‘Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav ile Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’e atıfta bulunuluyor ancak söz konusu yönetmelikte böyle bir suç bulunmuyor.

Diken’e konuşan İTÜ kaynakları, bilgisayar mühendisliğindeki sınavlarda uzun süredir komisyon üyelerinin soru hazırlamak için başka akademisyenlere danıştığını çünkü komisyonun her alana hakim olamayacağını belirtti. Kaynaklar, konunun uzmana danışılmasının bir teamül olduğunu dile getirdi.

Gerekçe bulamayınca uzattılar

Soruşturma, ceza verilecek bir gerekçe bulunamadığı için uzadıkça uzamış ve en sonunda İTÜ kaynaklarının deyimiyle bir suç icat edildi.

Yeniden ilan edilen kadro ilanının şartlarına Şentop’un lehine maddeler eklenmiş ve bu sayede Şentop ‘muradına ermişti.’ İki ilanın sınav sonuçlarıysa birbirleriyle benzerdi.

Diken’e önceden konuşan kaynaklar, iki sınavın sonuçlarının hemen hemen aynı çıktığına işaret ederek, rektörün şu noktalara açıklama getirmesi gerektiğini kaydetmişti: Niye önceki sınavın komisyon üyelerine soruşturma açtı? Bölüm başkanları ve dekan neden istifa ettirildi? Süreçteki aksaklıkların nedeni ne?

Kaynak: Diken

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur