Gençlik Filmleri Festivali Hatay’da galasını yaptı: “Halkız biz, yeniden doğarız ölümlerde”

Bu yıl 9'uncusu düzenlenen Gençlik Filmleri Festivali galasını "Halkız biz, yeniden doğarız ölümlerde" mottosuyla Hatay'da yaptı

Gençlik Filmleri Festivali Hatay’da galasını yaptı: “Halkız biz, yeniden doğarız ölümlerde”

Öğrenci Kolektifleri’nin bu yıl 9’uncusunu düzenlediği Gençlik Filmleri Festivali, galasını Hatay’da yaptı. Biletsiz, ücretsiz, elemesiz, reklamsız, yarışmasız ve sponsorsuz yapılan festival bu yıl “Halkız biz, yeniden doğarız ölümlerde” mottosuyla yola çıktı. Festivale İşçi Filmleri Festivali, FilmKoop ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi de katkılarıyla destek oldu.

İstanbul, İzmir, Mersin, Ankara, Trabzon ve Antalya’da bir araya gelen festival gönüllüleri festivalin duyurusundan etkinlik programına kadar çeşitli görevleri üstlenirken bulundukları illerde festival öncesinde söyleşi ve film gösterimleri de yaptı.

Festival bu yıl Hatay’da yapılacak. Galası ise dün Yeşilpınar ve Aşağıokçular Mahallelerinde yapılan film gösterimleriyle yapıldı. Festival sadece film gösterimleri yok. Festival gönüllüleri çocuklarla stop motion, gençlerle yaratıcı drama atölyeleri yaptı. Çocuk tiyatrosu ve kukla gösterimi de festivalin ilk gününde yapılan etkinlikler arasındaydı.

Çocuklarla yapılan stop motion atölyesinden bir kare

“Bu kent yeniden inşa edilene kadar buradayız”

Akşam yapılan gösterimlere ise mahalle halkının tamamı davet edildi. Festival Yeşilpınar Mahallesi’nde ‘Babamın Değirmenleri’, Aşağıokçular Mahallesi’nde ‘Kibar Feyzo’ filmlerinin gösterimiyle başladı. Gösterim öncesinde yapılan açılış konuşmasında şunlar söylendi:

İki ay önce Hatay’a üniversiteli olmanın sorumluluğuyla geldik. Biliyoruz ki üniversiteli olmak yıkılan bir kenti kurmak demektir. Üniversiteli olmak yaşamı savunmak demektir. Buraya geldiğimiz andan itibaren bize sofrasını açan, varını yoğunu önümüze koyan, güzel kahvesini ikram eden herkese çok teşekkür ederiz.

Biz burada şunu öğrendik. Dünyanın neresine gidersek gidelim, hangi akademisyenden hangi dersi alırsak alalım; hiçbiri burada öğrendiklerimizden daha kıymetli değil.

Söz veriyoruz, burada yaşananları unutmayacağız. Söz veriyoruz, affetmeyeceğiz. Söz veriyoruz, helalleşmeyeceğiz. Hepsinin hesabını soracağız. Hatay’ı ve tüm memleketi yeniden kurmanın sözünü bir kere daha veriyoruz. Üniversite gençliği olarak biz de buradayız ve gitmiyoruz. Bu kent yeniden inşa edilene kadar buradayız, sizinleyiz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur