18. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali başlıyor: Açılış geceleri 2 Mayıs’ta İstanbul ve Hatay’da…

Bu yıl 18’inci kez düzenlenecek olan Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, 2 Mayıs günü İstanbul Şişli Cemil Candaş Kültür Merkezi ve Hatay Defne Aşağıokçular Yaşam Merkezi'nde yapılacak açılış etkinlikleri ile seyircisiyle buluşacak. Festivalin bu seneki açılış filmi "Aşk, Mark ve Ölüm"

18. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali başlıyor: Açılış geceleri 2 Mayıs’ta İstanbul ve Hatay’da…

Bu yıl 18’incisi gerçekleştirilecek olan Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, 2 Mayıs 2023 günü İstanbul ve Hatay’da yapılacak açılış etkinlikleri ile seyircisiyle buluşacak.

Bir hafta sürecek festivalde emek temalı filmlerin yanı sıra toplumsal cinsiyet eşitliği, kent/çevre, göç/mültecilik, insan hakları, sağlık konularını işleyen filmler de yer alıyor.

Festivalde; toplumsal cinsiyet eşitliği, kent/çevre, göç/mültecilik, insan hakları, sağlık konularını işleyen 58’i yerli, 25’i yabancı, toplam 83 film gösterilecek. Festivalin bu yılki seçkisinde Türkiye dahil 19 ülkeden, 21 uzun metrajlı, 62 kısa ve orta metrajlı kurmaca, belgesel ve animasyon film yer alıyor. İçlerinde Bir Kar Tanesinin Ömrü, Lacivert Gece, Yaban, Aga, Zero Fucks Given gibi uzun metraj kurmaca filmlerinin yanında, Yaramaz Çocuklar, Aşk Mark ve Ölüm, Her Şey Dahil, Fatma’dan 40 yıl Sonra, İşçilerin Haziranı, The Other Half gibi uzun metrajlı belgeseller de bulunuyor.

İstanbul ve Hatay’da eş zamanlı etkinlikler

Festival bu yıl İstanbul ve Hatay’da eş zamanlı düzenlenecek olan açılış gecesi etkinlikleri ile başlayacak.

İstanbul’daki açılış gecesi programı Şişli Belediyesi’ne ait Cemil Candaş Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Gecenin sunuculuğunu oyuncu Bülent Emrah Parlak üstlenecek ve müzik grubu Seyyah gecede sahne alacak.

Festivalin bu yılki açılış filmi ise Cem Kaya’nın yönettiği ‘Aşk, Mark ve Ölüm.’ Film, Almanya’daki Türkiyeli göçmen işçilerin, onların çocukları ve torunlarının yaşadığı bağımsız müzik kültürünün duyulmadık hikâyesini, arşiv görüntülerini kullanarak eğlenceli ve dolambaçlı bir dille anlatıyor.

Hatay’daki açılış gecesi ise Defne’de bulunan Halkevleri Aşağıokçular Yaşam Merkezi’nde düzenlenecek. Gecenin sunuculuğunu oyuncu Emre Canpolat yaparken, İlkay Akkaya sahne alacak. Gecede Hatay’da deprem sonrası yaşamın yeniden inşasına katkı sunanlara da teşekkür plaketleri sunulacak.

Festivalin kataloguna buradan ulaşabilirsiniz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur