Yoldaşları Hatice Can ve Mithat Can’ı andı

Hatay’da depremde enkaz altında yaşamını yitiren Hatice Can ve Mithat Can için İstanbul Kadıköy Evlendirme Dairesi A Salonunda bir anma töreni düzenlendi. Anmada Hatice Can ve Mithat Can'ın ailesi, sevenleri, yoldaşları, arkadaşları, komşuları söz aldı

Yoldaşları Hatice Can ve Mithat Can’ı andı

Hatay’da depremde enkaz altında yaşamını yitiren Hatice Can ve Mithat Can, yoldaşları tarafından anıldı. Anmaya Hatice Can’ın ve Mithat Can’ın birlikte mücadele ettiği Halkevleri ve İnsan Hakları Derneği başta olmak üzere demokratik kitle örgütlerinden katılım sağlandı.

Fuaye alanına Hatice Can ve Mithat Can’ın fotoğraflarıyla sergi kuruldu. Sergide siyah beyaz fotoğraflar da yer alırken katıldıkları eylemler, avukatlık yaptıkları fotoğraflar yerleştirildi. Bir anı masası da kurularak anılarını yazmak isteyenler kağıtları doldurdu.

Programın sunuculuğunu İrfan Değirmenci yaptı. Değirmenci sözlerine şöyle başladı:

Çok canımız yandı, dostlar. Kapitalizmin çarpık kentleşmesi, vatan deyince beton inşaatından başka bir şey aklına gelmeyen dinci-kapitalist bir zihniyetin rant hırsı, insanlarımızın “başımı sokacak bir yer bulayım da nasıl olursa olsun” kaygısıyla başbaşa bırakılmasının bedelini çok ağır ödedik.

Sonra depremlerde hayatını kaybedenler için saygı duruşuna geçildi.

Sonrasında “Hatice ve Mithat Can ömürlerini demokrasi, adalet, insan hakları mücadelesine adamış, bedel ödemiş hayat dolu insanlardı. Ailesi, yakınları ve demokrasi mücadelesindeki yol arkadaşları olarak acımız sonsuz” denilerek Mehmet Tok’a söz verildi.

Mehmet Tok’un “Unutmayacağız, affetmeyeceğiz” diyerek sözlerini sonlandırması salonda alkışlarla karşılandı. Ardından hak savunucusu Eren Keskin söz aldı.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, üniversite yıllarında Hatice Can ve Mithat Can ile tanıştığını anlattı.

Sonrasında Nuri Günay söz alarak hazırladığı kitap için Mithat Can ile röportajından anılarını anlattı.

Ayşegül Devecioğlu, Vedat Erol, Ayhan Yalın ve Kahraman Eroğlu da birer söz aldı.

Saatlerin 21.00’i göstermesiyle birlikte telefonların ışıkları yakılarak bir dakika beklenildi.

Anmada Ender İmrek ve Lümeys Dede söz aldı. Sonrasında anma Antakyalı bir müzik öğretmeninin dinletisiyle devam etti.

Anmada Halkevleri Onursal Başkanı Abdullah Aydın ve Halkevleri Genel Başkanı Nebiye Merttürk de söz aldı. Merttürk sözlerini şiirle sonlandırdı.

Şimdi gözlerimizde tüten bu hasret, aç çocukların gözlerindeki gülüşte son bulacak.

Şimdi gözlerimizde tüten bu hasret kadınların gözlerindeki ışıltıda son bulacak.

Simdi gözlerimizde tüten bu hasret, işçilerin yorgun gözlerindeki sevinç göz yaşlarında son bulacak.

Simdi gözlerimizde tüten bu hasret; eşit, özgür ve adil bir ülkede son bulacak.

Anıları mücadelemize ışık tutsun.

Anıları önünde saygıyla eğiliyoruz.

Gezi Direnişi’nde katledilen Berkin Elvan ve Ahmet Atakan’ın anneleri Gülsüm Elvan ve Emsal Atakan söz aldı. Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz’ın anmaya gönderdiği video izlendi.

Avukat Selin Nakıpoğlu söz aldı. Sonrasında Kadın Koalisyonu’nun Hatice Can’ın videoları ile hazırladığı video izlendi.

Anmada son olarak Feryal Öney bir deyişle sahne aldı.

Ne olmuştu?

11 Şubat’ta Hatice Can ve Mithat Can, Samandağ’da son yolculuklarına uğurlanmıştı. Bölgede deprem sonrası çalışmalar için bulunan Halkevciler ve yakınları tarafından yapılan törenle defnedilmişti.

Hatice Can ve Mithat Can kimdir?

Önceki dönem Halkevleri GYK üyesi olan Av. Hatice Can, Gezi’de yaşamını yitiren Abdullah Cömert’in ve Ahmet Atakan’ın davalarının avukatıydı. Can aynı zamanda Reyhanlı Katliamı ve 10 Ekim Katliamı’nda yaşamını yitirenlerin ailelerinin de avukatlığını üstlendi. Can, İnsan Hakları Derneği Hatay Şubesi’nde başkanlık görevi de yürüttü.

Mithat Can da 68’den beri mücadelenin içinde. 12 Mart darbesinin ardından bir süre hapis yattı. 12 Eylül sonrasında Hatay Halkevi’nin kuruluşunda yer aldı ve ilk başkanlığını üstlendi. Mithat Can da İHD Hatay Şubesi’nin başkanlığını üstlendi. İHD Hatay Şube Başkanlığı’nı üstlendiği dönemde, 2018’de “Afrin savaşına hayır” dedikleri için 73 yaşında gözaltına alındıktan sonra “Mücadeleden emekli olunmaz… Son nefesime kadar doğruları söyleyeceğim” demişti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur