Yıllık enflasyon yüzde 55: Yanıltıcı düşüş sürüyor, gıda fiyatları tırmanışta

Enflasyon 2023 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 3,15, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 55,18 olarak gerçekleşti. Baz etkisinden kaynaklı yanıltıcı düşüş sürerken gıda enflasyonu başı çekti

Yıllık enflasyon yüzde 55: Yanıltıcı düşüş sürüyor, gıda fiyatları tırmanışta

TÜİK, şubat ayına ait enflasyon verilerini yayımladı. Enflasyon 2023 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 3,15, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 55,18 olarak gerçekleşti. TÜİK’in Gaziantep, Malatya ve Hatay Bölge Müdürlüklerine bağlı olan illerde ise depremin yarattığı yıkımdan dolayı fiyat araştırmasu yapılamadığından bu bölgeler hesaba dahil edilemedi.

Gıda başı ekiyor

Ana harcama grupları itibarıyla 2023 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise yüzde 7,36 ile gıda ve alkolsüz içecekler oldu. Gıdadaki yıllık bazdaki artış ise yüzde 69,33.

Enflasyon düşmedi

Önceki şubat aylarına göre kıyaslama yapıldığında yıllık bazda da enflasyonun düşmediği görülüyor. 2022 Şubat’la kıyaslandığında yıllık enflasyon neredeyse aynı. Son 12 aylık değişim ise geçen senenin neredeyse 3 katı.

Baz etkisi nedir?

Baz etkisi; karşılaştırmaya konu olan iki dönemden ilkinde herhangi bir nedenle oran ya da sayılar üzerinde ortaya çıkan aşırı bir yükseliş veya düşüşün karşılaştırılan dönemlerin sonuçları üzerinde yarattığı etkidir. Bu etki bir sonraki döneme ilişkin karşılaştırmada ortadan kaybolabilir. (Bkz. mahfiegilmez.com)

Fiyatların hızla yükselmeye başladığı dönemin üzerinden bir yılı aşkın süre geçti. Yıllık bazda hesaplanan enflasyon, bir önceki yılın aynı ayı baz alınarak hesaplandığı için fiyat artışı bir önceki yıl yaşanan artışa göre daha düşük olarak görülüyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur