Uluğ işçileri sefalet ücreti dayatmasına karşı iş bıraktı: “Mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz!”

Uluğ Enerji ile DİSK/Enerji-Sen arasında süren TİS görüşmelerinde, kendilerine dayatılan sefalet ücretini kabul etmeyen yüzlerce enerji işçisi bugün iş bırakarak Bursa'da basın açıklaması yaptı

Uluğ işçileri sefalet ücreti dayatmasına karşı iş bıraktı: “Mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz!”

DİSK/Enerji-Sen ile Uluğ Enerji arasında yapılan TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine Uluğ işçileri Bursa, Balıkesir, Çanakkale ve Yalova’da iş bıraktı. DİSK/Enerji-Sen yöneticileri ise sabah erken saatlerde Uluğ Enerji’nin Bursa’daki merkezinde oturma eylemine geçerek basın açıklaması yaptı.

“Bize masal anlattılar”

Merinos UEDAŞ önünde yapılan basın açıklamasında konuşan DİSK/Enerji-Sen Genel Başkanı Süleyman Keskin, “Biz bu kapının önüne her geldiğimizde bu şirketin yöneticileri biliyoruz, farkındayız, her şey güzel olacak deyip deyip bize masal anlattı. Bir yalanla karşı karşıya kaldık. Her şey güzel olacak dedikleri tabloda bizlere 9 bin 600 lira denilen sefalet ücretini dayattılar. Günlük yemek ücreti olarak 70 lirayı reva gördüler bize. Büyük bir lütufmuş gibi ilerleyen günlerde 90 liraya çıkartabiliriz. Bizde onlara 70 lira gönderip alın bu parayla karnınızı doyurun kabul edeceğiz. Ama bir hafta geçti ses soluk çıkmadı” dedi.

“Bu kapıda mücadeleden vazgeçmeyeceğiz”

Türkiye genelinde en az 50 enerji işçisinin iş cinayetlerinde hayatını kaybettiğine dikkat çeken Keskin, “Yüksek hakeme gidecek bahanesiyle işçi arkadaşlarımızı 3 yıl sefalet ücretine mahkum ettiler. Türkiye genelinde en az 50 enerji işçisi iş cinayetlerinde hayatını kaybediyor. Karşılığı evimize ekmek götürmek için, çocuklarımın rızkını büyütmek için ama bize reva görülen bugün 9 bin 600 lira. Her gün baskı, tehdit ve mobbingi bizlere reva görüyorlar. Enerji işçilerinin talepleri karşılanana kadar işçi arkadaşlarımız bulundukları yerlerde bizlerde sendikanın yöneticileri olarak bu kapıda mücadeleden asla ve asla vazgeçmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur