Uluğ Enerji ‘deprem bölgesine yatırım’ bahanesiyle sefalet ücreti önerdi, işçiler ‘Yatırımı kârınızdan yapın’ dedi

Uluğ Enerji ile DİSK/Enerji-Sen arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde işverenin 'deprem bölgesine yatırım' bahanesiyle sefalet ücreti önermesinin ardından işçiler ve sendika temsilcileri şirket önünde yaptıkları eylemde 'Yatırımı kârınızdan yapın' dedi

Uluğ Enerji ‘deprem bölgesine yatırım’ bahanesiyle sefalet ücreti önerdi, işçiler ‘Yatırımı kârınızdan yapın’ dedi

Fotoğraf: Bursa Muhalif

Bursa’da Uluğ Enerji ile DİSK/Enerji-Sen arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmeleri devam ederken, işverenin 14 bin 230 lira ücret önermesiyle enerji işçileri direnişe geçti. “Uluğ Enerji’de patronun devirdiği toplu iş sözleşmesi masasını, enerji işçileri tekrar kuruyor” diyerek şirket önüne giden DİSK/Enerji-Sen ve Uluğ Enerji işçileri, Ankara’daki arabuluculuk görüşmelerinde şirketin depremleri suistimal edip sefalet ücreti dayattığını ifade etti.

Şirket önünde yapılan açıklamada konuşma yapan DİSK/Enerji-Sen Genel Başkanı Süleyman Keskin şunları söyledi:

Ankara’da yapılan arabuluculuk görüşmesinde şirketin yetkilileri “Biz bir İngiliz firmasına bağlıyız” dediler. İngiliz firmasının Türkiye için ayırdığı bir bütçe var. Bu bütçe üzerinden işçilere maaşlarını verecektik. Ancak ülkede bir felaket yaşandı, bir deprem yaşandı. Biz de bölgeye yatırım kararı aldık.

Yitirdiğimiz yurttaşlarımızı rahmetle anıyoruz. Oradaki insanlarımız için taş üstüne taş koymaya kalkan kim varsa da bu sendika adına hepsine teşekkür ediyoruz. Buradaki işçi kardeşlerimiz aldıkları promosyon ücretlerinden oraya yolladı. Belki ayda bir çocuklarımıza et yediriyorduk. “Ülke bu vaziyetteyse oradaki insanlarımızla dayanışmak insanlık görevimizdir” dedik. Hepimiz üstümüze düşeni yaptık. Yapmaya da devam ederiz. Bu memleketin acısı da bizim tatlısı da bizim. Bu toprakların mayasında bu var. Biz Anadolu insanıyız. İmece kültürünü iyi biliriz.

Ancak siz de yatırımı dönün kârınızdan yapın. 1400 Uluğ işçisinin çocuğuna götüreceği, evindeki rızkından yatırım yapılmaz. Bir an önce aklınızı başınıza alın ve kendinize gelin. Buradaki tansiyonu düşürmek iki dudağınızın arasındadır. Biz enerji işçisiyiz. Üzerimize düşen neyse de bunu fazlasıyla yapacağız. Hiç kimsenin şüphesi olmasın.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur