Türkiye’nin dört bir yanında Newroz ateşleri yakıldı: “Her der Newroz, her dem azadî”

Türkiye’de birçok merkezde halk Newroz coşkusu ile alanları doldurdu. Bu yıl depremde hayatını kaybedenlere adanan Newroz’da alanları dolduran yurttaşlar "Acımızla, öfkemizle alanlardayız" dedi

Türkiye’nin dört bir yanında Newroz ateşleri yakıldı: “Her der Newroz, her dem azadî”

Fotoğraf: Van

Her yıl kitlesel mitinglere sahne olan Newroz, bu yıl “Her der Newroz, her dem azadî” ve “Newroz ateşiyle özgürlüğe” sloganıyla Türkiye’nin dört bir yanında düzenlendi.

Bugün (19 Mart) İstanbul, Van, Mardın Kızıltepe, Hakkari Yüksekova, Dersim, Bingöl, Batman, Siirt, Iğdur, Muş, Ankara, Mersin, Antalya, İzmir, Aydın, Muğla, Denizli, Manisa, Bursa, Tekirdağ, Balıkesir, Kocaeli Gebze, Ağrı Doğubayazıt, Bitlis Tatvan, Sakarya Arifiye’de düzenlenen mitinglerde milyonlar alanları doldurdu.

Van

Van’da gençler, “Ciwan ber bi rojê we dimeşin (Gençler güneşe doğru yürüyor) pankartıyla alana giriş yaparak, kuleler oluşturdu. Program, saygı duruşuyla başladı. Newroz Tertip Komitesi’nden Edibe Babur ve Sedat Düşünmez halkı selamladı.

Kocaeli/Gebze

Kocaeli Gebze’de Mevlana Kapalı Pazar alanında HDP Kocaeli İl Eş Başkanlarının konuşmasıyla başlayan Newroz’da, HDP’li milletvekiller Ömer Faruk Gergerlioğlu, Dersim Dağ, Emekçi Hareket Partisi (EHP) Genel Başkanı Hakan Öztürk ve Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP) Eş Sözcüsü Kezban Konukçu konuşma yaptı.

Mersin

Mersin’de sağanak yağışa rağmen Newroz alanına yürüyenler direniş şarkılarının etrafında birleşti. Halkevleri’nin pankartına alana girişte polisler tarafından el konulmak istendi. Ancak engellemelere rağmen pankart içeriye alındı. Newroz programı, HDP’li Fatma Kurtulan, Rıdvan Turan, Sosyalist Yeniden Kurtuluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Cavit Uğur, Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) Sözcüsü Juliana Gözen’in konuşmalarının ardından, sanatçı Cevdet Bağca, Derya Cengiz ve Dengbej dinletisi ile devam etti.

İzmir

Her yıl büyük bir coşkuyla kutlanan İzmir’deki Newroz bu yıl yaşanan depremler nedeniyle yerini iktidara karşı isyan ve öfkeye bıraktı. Katledilen Deniz Poyraz’ın fotoğrafları taşındı. Depremde hayatını kaybedenlerin anısına, matemi temsil eden defne dalları taşındı. Newroz programı deprem bölgesinde yaşamını yitirenlerin anısına yapılan saygı duruşu ile başladı. Newroz ateşini Deniz Poyraz’ın annesi Fehime Poyraz yaktı.

Antalya

Antalya’da Newroz, Mereş merkezli depremlerde yaşamını yitirenlerin anısına saygı duruşuyla başladı. Ardından alanda, AKP iktidarına tepki içeren sloganlar atıldı.

Bursa’da halk yağmur ve soğuğa rağmen Newroz alanına akın etti.

Mardin’de kadın ve gençlerin yoğunluğu dikkat çekerken, Amedspor taraftarları da Newroz alanındaki yerini aldı. Halkın coşkuyla sürdürdüğü kutlamaların ardından program HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay ve HDP Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş’in konuşmalarıyla devam etti.

Hakkari

Hakkari Yüksekova’da bulunan Yenişehir Stadyumu’ndaki kutlamalar için köylerden de insanlar kent merkezine geldi. Gençler ve kadınların yoğunluğu dikkat çekti. Demokrasi mücadelesinde hayatını kaybedenler için yapılacak bir dakikalık saygı duruşu sonrası program başladı. Depremlerde hayatını kaybedenler unutulmadı. Alandan sık sık, “Erdoğan istifa” ve “Hükümet istifa” sloganları atıldı. Yapılan konuşmalarda da depremden etkilenenler ile dayanışma mesajları verildi. HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş ile HDP Hakkari Milletvekili Sait Dede konuştu. Konuşmaların ardından Beştaş ve Barış Anneleri Meclisi üyeleri Newroz ateşini yaktı. Yağışlı hava nedeniyle ateş yanmayınca, gençler üzerlerindeki montlarla ateşi harladı. Newroz sonrası gençler, kent merkezine doğru yürüyüşe geçti. Polisler, tazyikli su ve gaz bombalarıyla gençlere saldırdı. Gençler de taşlarla karşılık verdi. Birçok kişi gözaltına alındı. İsmi öğrenilemeyen bir kadın da darp edildi. Gençlerin direnişi uzun bir süre ara sokaklarda devam etti.

Bitlis Tatvan’da HDP Muş Milletvekili Şevin Coşkun ve Bitlis Milletvekilli Celaded Gaydalı’nın konuşma yaptı.

Muş’ta yurttaşlar, Newroz için Gar İstasyonu’nda bir araya geldi. Yüzlerce genç, sloganlarla alana giriş yaptı. Kadınlar ise, yöresel kıyafetleriyle alanı doldurdu. Demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler için yapılacak saygı duruşuyla program başladı. HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit ve Urfa Milletvekili Ömer Öcalan konuştu.

Bingöl’de Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Tevgera Jinên Azad (TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Yeşil Sol Partisi’nin çağrısıyla Saray Mahallesi’nde bulunan Newroz Alanı’nda kutlamalar yapıldı. HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, DBP PM üyesi Nuren Üzümcü, HDP İl Eş Başkanı Mihriban Ekinci ve Feyzullah Şeyhanoğlu ile Newroz Tertip Komitesi Başkanı Zayim Bağbars’ın konuşma yaptığı miting sanatçıların sahne almasıyla devam etti.

Siirt

Siirt’te Halkların Demokratik Partisi (HDP), Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jınên Azad-TJA) Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) 3 ayrı koldan Newroz’u kutlamak için Barış Meydanı’na yürüdü. Halkın alanı doldurmasıyla birlikte Newroz programı başladı. Kutlamada HDP İl Eş Başkanı Hatice Tay, Yeşil Sol Parti İl Eş Sözsücü Eşref Tekin, milletvekilleri Sıddık Taş ve Feleknas Uca birer konuşma yaptı.

Batman’da Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinên Azad -TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP) ile Yeşil Sol Parti çağrısıyla Pazaryeri Mahallesinde bulunan Newroz alanına 2 koldan gelen kitle, yöresel kıyafet, zılgıt, zafer işaretiyle ve ellerindeki bayraklarla kutlama alanına giriş yaptı. Newroz programında HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, HDP Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki konuştu.

Dersim

Dersim’de depremlerde yaşamını yitirenlere adanan Newroz’da, konuşmacılar ve sanatçılar siyahlar giyindi. Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Yeşiller Sol Partisi, Emek Partisi (EMEP), Tevgera Jinen Azad (TJA), Demokratik Alevi Derneği (DAD), Dersim Emek ve Demokrasi Platformu, sivil toplum örgütleri, HDP ve DBP PM üyeleri alanda yerini aldı. Halk, Sanat Sokağı’ndan buluşarak Seyit Rıza Meydanı’na, sloganlarla yürüdü. Yürüyüşün ardından Newroz ateşi yakıldı.

Diyarbakır’da 21 Mart günü Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Berdan Öztürk, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ve Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar’ın katılımıyla saat 10.00’da yapılacak final Newroz’una milyonların katılımı beklendiği ifade edildi.

Sendika.Org, Mezopotamya Ajansı, Yeni Yaşam gazetesi

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur