“Sendikalı olduğunu yönetime bildirmeme gerekçesiyle” öğretmenleri işten atan Final Okulları önünde eylem

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası, sendikalı oldukları için iki üyelerini işten atan ve ihbarnamelerinde işten atma gerekçesi olarak "okul yönetimini sendika üyeliği hakkında bilgilendirmeme" ve okulun ilköğretim müdürünün 'tatil gününde ders yapılacağına' dair mesajını sendikanın sayfasından paylaşılmasını gösteren Bakırköy Final Okulları önünde eylem yaptı

“Sendikalı olduğunu yönetime bildirmeme gerekçesiyle” öğretmenleri işten atan Final Okulları önünde eylem

Bakırköy Final Okulları, iki öğretmeni sendikalı oldukları için işten attı. Öğretmenlere verilen ihbarnamede “okul yönetimini sendika üyeliği hakkında bilgilendirmeme” ve okulun ilköğretim müdürünün ‘tatil gününde ders yapılacağına’ dair mesajını sendikanın sayfasından paylaşılmasını sağlamak işten çıkarma gerekçesi olarak sunuldu.

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası, bu emek düşmanlığına karşı kurum önünde basın açıklaması yaptı. Öğretmen Sendikası sendikaya üye olmanın Anayasal bir hak olduğunu ancak bunun kimseye bildirilme zorunluluğunun olmadığını hatırlattı. Öğretmenler üyelerinin tüm haklarını alana kadar mücadeleyi sürdüreceklerini bitirirken meslektaşlarına da korkmama ve bu hukuksuzluk karşısında örgütlenmeye çağırdı.

İdarecilerin sözlü tacizine öğretmenlerden cevap: “Ağlamaya devam edeceksiniz, bu daha iyi günleriniz”

Öğretmenler basın açıklaması yaparken kurum idarecileri öğretmenlerin videosunu çekmeye başladı. İdarecilerin bunu yapmasının ardından öğretmenler de idarecileri videoya almaya başlayınca idareciler provoke etmeye çalıştı. Öğretmenler videoya almaktan vazgeçmeyince idareciler içeri girmek zorunda kaldı. Öğretmenler idarecilerin provokasyonuna cevaben “Ağlamaya devam edeceksiniz, bu daha iyi günleriniz” dedi.

“Asıl suçu Final Okulları işlemektedir”

Yapılan açıklamada şunlar söylendi:

Hatırlatalım. Sendika üyeliği anayasal bir haktır ve sendika üyesi sendikaya üye olduğunu kimseye bildirmek zorunda değildir.

Ekleyelim. Emek mücadelesi bir haysiyet mücadelesidir. Sendika bu haysiyeti taşımak için emekçilerin birlik aracıdır. Sendikal örgütlenme meşru bir haktır. Başta Bakırköy Final Okulları yönetimi olmak üzere tüm özel öğretim patronları bunu öğrenmelidir. Öğrenmelidir ki bu şekilde komik duruma düşmesinler.

Sendikalı olmak, hakkını aramak suç değildir. Bu, her çalışanın temel hakkıdır; kanuna uygundur ve emek sömürüsüne karşı bir arada durabilmek için bir gerekliliktir. Asıl suçu kanunlara uymayarak öğretmenlerinin hakkını gasp eden Bakırköy Final Okulları işlemektedir. Öğretmenlerin yasal hakları patronların keyfine, çıkarına ve isteğine göre değişemez.

“Sessiz kalmayın, razı gelmeyin! Biz buradayız!”

Öğretmenler sessiz kalmayın, razı gelmeyin! Biz buradayız, biz birbirimizin gücüyüz! Yarın bu okula yeniden geldiğinizde karşılaşacağınız onlarca haksızlık için yine geleceğiz, sizin için geleceğiz. Korkmayın yanınızda Öğretmen Sendikası var. Ancak ara tatil hakkını istemeyi suç sayan, yoksullaştırılmanın bu kadar derinleştiği zamanlarda haklarını dahi vermeden öğretmenini keyfî ve gerekçesiz şekilde işten çıkaran Bakırköy Final Koleji bizden korksun! İnsanca yaşayacağımız çalışma ortamlarını elde edene kadar her an, her birimiz için mücadele edeceğiz. Ticarethaneye dönüştürülen eğitim kurumlarına hiçbir öğretmenimizin hakkını bırakmayacağız.

Tüm kamuoyuna duyurumuzdur: Öğretmenlerimiz yalnız değildir!  Kurumların keyfi usulsüz uygulamalara devam ettiği, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından alınan kararları çiğnediği devir sona ermiştir! Öğretmenlerimizin hakları bellidir ve öğretmenlerimiz haklarının bilincindedir. Sendikamız ile öğretmenlerimiz git gide güçlenmekte ve kurumların usulsüz ve baskıcı uygulamalarına tepki göstermekte, hakkını yedirmemektedir. Hiçbir öğretmenimiz yalnız değildir. Kâr hırsıyla gözü dönmüş, öğretmenin değerini ve emeğini itibarsızlaştıran, eğitim-öğretimi bir rekabet, ticari alan haline getiren, öğretmenlerin emeğini bu yolda sömüren, haklarını teslim etmeyen her kurum karşısında öğretmenlerimizi ve sendikamızı bulacaktır.

Hakkını savunan öğretmenlerimizin haksız yere işten çıkarılmasını kınıyor ve kabul etmiyoruz. Tüm kamuoyunu ve öğretmenleri bu konuda dayanışmaya ve tepkisini göstermeye davet ediyoruz. Bakırköy Final Okullarını bir kez daha uyarıyoruz: İşten çıkarılan öğretmenlerimiz tüm haklarını kazanana kadar sürecin takipçisi olacağız.

Ne olmuştu?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın ara tatil, sömestr ve yaz tatillerinde; takviye kurs, ders tekrarı ve sınav programı konulamayacağına dair kesin kararına rağmen Bakırköy Final Okulları bu kararı çiğnedi. 14 Kasım 2022 ve 18 Kasım 2022 tarihleri arasında uygulanan ara tatilde öğretmenleri ve öğrencileri takviye kurs yapmak ve diğer eğitim-öğretim faaliyetlerine devam etmek adına kuruma çağırdı

Bu usulsüz uygulamaya karşı bir grup öğretmen dik duruş sergileyerek durumun yasalara uygun olmadığını belirtti. Çağrı mesajı ayrıca Öğretmen Sendikası’nın sosyal medya hesabından da teşhir edildi. Konunun gündeme gelmesinin ardından kurum geri adım atarak dersleri iptal etti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur