RTÜK’ten Halk TV’ye 5 kez program durdurma cezası: Demirtaş’ın öykü kitabının tanıtımı suç sayıldı

RTÜK Halk TV'ye Selahattin Demirtaş'ın öykü kitabı Dad'ın tanıtımını yaptığı gerekçesiyle yüzde 5 para, 5 kez de program durdurma cezası verdi

RTÜK’ten Halk TV’ye 5 kez program durdurma cezası: Demirtaş’ın öykü kitabının tanıtımı suç sayıldı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Halk TV’de Serhan Asker’in, Edirne F Tipi Cezaevi’nde bulunan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın öykü kitabı “Dad”ın tanıttığı için Halk TV’ye yüzde 5 para cezası ve 5 kez program durdurma cezası verdi.

Kararı RTÜK Üyesi İlhan Taşçı sosyal medya hesabından duyurdu. Taşçı ayrıca, “Halk TV’ye Kayda Geçsin programında Turhan Çömez’in İskenderun’da jeneratör çalışmadığı için solunum cihazına bağlı insanların öldüğünü açıklamasının tarafsızlık ilkesine aykırı yayın olduğu gerekçesiyle yüzde 3 para cezası verildi” ifadelerini kullandı.

Taşçı gönderisine şu sözlerle devam etti:

Orta Sayfa programında dere yatağındaki yapılaşmanın ve yurtdışından aldığı ödeneklere karşın ıslah çalışması yapmayan Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinin eleştirilmesini küçük düşürme sayan RTÜK; Fox TV’ye % 3 para cezasını uygun gördü.

Tele 1’e de Merdan Yanardağ ile Prof. Dr. Emre Kongar’ın 18 Dakika programındaki AKP’nin faşizan bir parti olduğu ifadesi ve kadın yürüyüşü yasağının eleştirilmesi nedeniyle % 3 para cezası verildi.

Sendika.Org

 

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur