Polisler, Diyarbakır’da 14 yaşındaki çocuğu dövdükten sonra dere bataklığına attı

Diyarbakır Lice'de polisler, arkadaşıyla evine dönen 14 yaşındaki bir çocuğu kaçırarak, çocuğa işkence yaptı. Türk olduğu söylemeye zorlanan çocuk, işkence edildikten sonra dere bataklığına atıldı

Polisler, Diyarbakır’da 14 yaşındaki çocuğu dövdükten sonra dere bataklığına attı

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, Diyarbakır Lice’de dün akşam bir arkadaşıyla evine dönen Y.D. (14) isimli bir çocuk polisler tarafından durdurulurak darp edildi. Gerekçesiz bir şekilde kaçırılan çocuk, önce bir köy yolunda tenha bir araziye götürüldü. Türk olduğu söylenmeye zorlanan Y.D, ardından da “Kürtlere küfret, İstiklal Marşı’nı oku” denilerek darp edildi. Hastanelik edilen çocuk, ağzı ve elleri bağlı bir şekilde dere kenarında bataklığa bırakıldı. Gece karanlığında bir köylünün fark etmesi üzerine hastaneye kaldırılan çocuk, bir gözünü kaybetme riski yaşıyor.

“Ellerimi ve ayaklarımı bağladılar”

Dört polis tarafından işkenceye uğradığını ailesine anlatan Y.D, “Beni tenha bir yere götürdüler. Türk olduğunu söyle dediler. Silah dipçiğiyle dövdüler, sonra da ellimi ve ayağımı bağladılar. Sonra çukura attılar” diye konuştu.

“Türk olduğunu söyle, Kürtlere küfret”

Ailenin avukatı Ramazan Karalp, Y.D. isimli çocuğun yaşadıklarını şu şekilde aktardı: “Çocuk Lice merkezde yaşıyor. Akşam saatlerinde arkadaşlarıyla birlikte evine dönerken polisler tarafından durduruluyor. 10 yaşında olan arkadaşını bırakıyorlar, çocuğu ise tenha bir yere götürüyorlar. Silah dipçikleriyle darp ediyorlar. Çocuğu hem dövüp hem de sürekli bir şekilde ‘ben Türküm, Kürtlere küfret’ diye söylemesini istiyorlar.

Tehdit edildi

Çocuk bunu yapmayınca bu kez yarına kadar İstiklal Marşını ezberlemesini istiyorlar. ‘Ezberlemezsen gelip senin kafana sıkacağız’ diyorlar. Sonra ilçe merkezinden geçen bir derenin yanındaki bataklığa atıyorlar. Ağzı ve elleri bağlı bir şekilde köhne yere bırakıyorlar. Ahırda hayvanlarına bakan bir köylü duyduğu sesler üzerine çocuğu fark ediyor. Hemen hastaneye yetiştiriyor. Lice Devlet Hastanesi’nde darp raporu verilen çocuk daha sonra Dicle Üniversitesi TIP Fakültesi’ne sevk ediliyor. Çocuk şu an hastanede tedavi görüyor ve sağ gözünü kaybetme riski var. Gözünde sürekli bir kanama var ve açamıyor.”

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur