Mersin saldırısı iddianamesi Soylu’yu yalanladı: DNA testi saldırıyı yapanın Dilşah Ercan olmadığını kanıtladı

PKK'nin üstlendiği Mersin Tece'deki polisevi saldırısı sonrasında hazırlanan iddianame, Süleyman Soylu'nun saldırıyı Dilşah Ercan'ın gerçekleştirdiği iddiasını yalanladı

Mersin saldırısı iddianamesi Soylu’yu yalanladı: DNA testi saldırıyı yapanın Dilşah Ercan olmadığını kanıtladı

PKK’nin üstlendiği Mersin Tece’deki polisevi saldırısı sonrasında Süleyman Soylu, saldırıyı yapanın Dilşah Ercan olduğunu iddia etmiş ve Ercan’ın 2011’de CHP’nin tutuklu gazeteciler raporunda yer alması üzerinden CHP’ye yüklenmişti. T24’ten Tolga Şardan hazırlanan iddianameye ulaştı. İddianamenin ve iddianameye giren DNA testi saldırıyı yapanın Ercan olmadığını ispatladığını söyleyen Şardan’ın iddianameden aktardığı kısım şöyle:

Soruşturma devam etmekte iken https://firatnews.com/ isimli sitede PKK/KCK silahlı terör örgütü tarafından açıklama yapıldığı, açıklamada şüpheli Dilşah ERCAN’ın örgütsel kıyafetle ve yanında silah bulunduğu halde örgüt adına videolu açıklama yayınladığının ve örgüt içerisinde faaliyet yürüttüğünü videoda açıkça ikrar ettiğinin tespit edildiği,

Olay yerinden elde edilen vücut parçalarının otopsi işleminin yapıldığı, yapılan otopsi neticesi parçaların adli tıpa gönderildiği, adli tıp tarafından düzenlenen raporda parçaların iki kadın şahsa ait olduğunun, bir kısmının bir kadına, diğer kısmının başka bir kadına ait olduğunun tespit edildiği,

Şüpheli Dilşah Ercan’ın anne ve babasından DNA örneği alındığı, yapılan karşılaştırmada tespit edilen iki kadına ait vücut parçaları ile Dilşah Ercan’ın anne ve babasına ait DNA örnekleri arasında annelik ve babalık bağı bulunmadığının tespit edildiği,

Soruşturma devam etmekte iken https://hawarnews.com/ isimli internet sitesi üzerinden PKK/KCK silahlı terör örgütü tarafından soruşturmaya konu eylemin sahiplenildiği, eylemi gerçekleştiren iki kadın teröristlerden birinin Dilara Ürper, diğerinin Emel Feremez isimli şahıs olduğunun açıklandığı, Dilara Ürper’in anne ve babasından DNA örnekleri alındığı, yapılan karşılaştırmada, Dilara Ürper’in anne ve babasının yüzde 99,99 ihtimalle olay yerinden elde edilen vücut parçalarından bir kısmının biyolojik annesi ve babası olabileceğinin tespit edildiği (…)”

Ne olmuştu?

Mersin’in Mezitli ilçesinde Tece Mahallesi’ndeki polisevine yapılan saldırının ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Mersin’e gitmiş ve saldırının PKK tarafından yapıldığını açıklayarak, saldırıyı gerçekleştiren iki kişiden birinin Dilşah Ercan olduğunu iddia etmişti.

Daha önce Azadiya Welat Gazetesi’nde muhabirlik yaparken tutuklanan Ercan’ın 2012’de CHP’nin hazırladığı tutuklu gazeteciler raporunda yer alması üzerine iktidar medyası CHP ve HDP’yi hedef almıştı. Saldırının ardından kentte düzenlenen operasyonlarda Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde yöneticilik yapan bazı kişiler ile Dilşah Ercan’ın aile fertlerinin de aralarında bulunduğu 52 kişi gözaltına alınmıştı.

Ercan’ın aile fertleri serbest bırakılsa da Mersin Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Daire Başkanı Bedrettin Gündeş tutuklandı. Gündeş dışında da soruşturma kapsamında 4 kişi daha tutuklandı.

Fırat Haber Ajansı (ANF), Dilşah Ercan’ın videosunu yayımladı. İktidar medyasında videonun saldırıdan önce çekildiği iddia edilse de saldırı sonrasındaki açıklamalara dair ifadelerin bulunduğu görüldü.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur