“Kızılay’ın çadır satışı araştırılsın” önergesi AKP-MHP oylarıyla reddedildi

"Kızılay’ın erzak ve çadır satışına ilişkin iddialar" ile ilgili Meclis araştırma önergesi AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi

“Kızılay’ın çadır satışı araştırılsın” önergesi AKP-MHP oylarıyla reddedildi

TBMM’de İyi Parti’nin “Kızılay’ın erzak ve çadır satışına ilişkin iddialar” ile ilgili araştırma önergesi AKP-MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

İyi Parti Milletvekili Yasin Öztürk araştırma önergesi ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

Her türlü afet ve felakette kapasitesi dahilinde müdahalede bulunmak, geçici barınma ve geçici beslenme sağlanmak ve sağlık hizmetlerine destek olmak. Bunlar Kızılay’ın görevleri, peki afette kapasitesi dahilinde geçici barınma ve beslenme desteğini bulunması gereken Kızılay ne yaptı? Depremin ardından 3 gün geçtikten sonra Ahbap adlı yardım kuruluşuna 46 milyon lira tutarında 2 bin 50 adet çadır ve 4 kişilik ailenin 3 öğünlük yemeğini karşılayan bir yıl bozulmayan 30 bin adet gıda sattı. Türk Eczacılar Birliği’ne de isteyen başka kuruluşlara da ve sadece çadır değil, erzakta ikinci el kıyafette sattı.

Afetlerde beslenme hizmetlerinin ana sorumlusu olan Kızılay nasıl erzak satar? Barınma hizmetlerine destek kuruluşu olması gereken Kızılay nasıl çadır satar mantığınız kabul ediyor mu? Kızılay yöneticileri size soruyorum; hiç utanmaz mısınız? Yurt dışından birçok yardım kuruluşu, birçok gönüllü hem enkaz kaldırma hem de insani yardım konularında destek sağlamak üzere ülkemize geldi. Hem de çadırlarıyla, erzaklarıyla, ilaç, hijyen ve sağlık malzemeleriyle geldi. Elalem yardım getirirken siz elinizdeki çadırları pazarladınız.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur