Kızılay, konteynır fabrikasının bulunduğu Malatya’da çalışanlarını ağır hasarlı binada konaklattı

Kızılay'ın çalışanlarını bir aya yakın süre ağır hasarlı binada konaklattığı ortaya çıktı. Üstelik bu durum Kızılay'ın konteynır fabrikasının olduğu Malatya'da yaşandı

Kızılay, konteynır fabrikasının bulunduğu Malatya’da çalışanlarını ağır hasarlı binada konaklattı


Fotoğraf: Kızılay çalışanları için ayrılan İnönü Üniversitesi Sağlık Kültür Spor Daire Başkanlığı İŞKUR Hizmet Noktası

Çadır satışlarıyla gündeme gelen Kızılay’ın çalışanlarını bir aya yakın süre ağır hasarlı binada konaklattığı ortaya çıktı. Üstelik bu durum Kızılay’ın konteynır fabrikasının olduğu Malatya’da yaşandı.

Depremin ardından çeşitli bölgelerden Malatya’ya görevlendirilen Kızılay çalışanları, uzun süre barınma sorunu yaşadı. Kızılay çalışanları, afet bölgesinde görevlendirmeyle gidildiğinde ilk işin çalışanların bölgedeki faaliyeti garanti altına almak adına barınma ve ofis ihtiyaçları için çadır veya konteynır ayarlamak olduğunu ifade etti. Ancak Malatya’da, Kızılay’ın konteynır fabrikasının olduğu ilde kendilerine ayrılan ne bir çadır vardı ne de bir konteynır.

Tavandan sıva dökülüyordu

13 Şubat’ta çalışanlara İnönü Üniversitesi Sağlık Kültür Spor Daire Başkanlığı İŞKUR Hizmet Noktası’nın kendilerine barınma ve ofis amacıyla ayrıldığı bildirildi. 20’den fazla Kızılay çalışanı binayı hem dönüşümlü olarak istirahat amaçlı hem de ofis ihtiyaçları için kullanmaya başladı. Ancak bu süreçte bazı çalışanlar tavandan düşen sıvalarla uyandığını bile söyledi.

Sağlık Kültür Spor Daire Başkanı binanın ağır hasarlı olduğunu ve tahliye edilmesi gerektiğini ifade etti. Ancak ofis ve barınma amaçlı bir yer henüz ayarlanmadığı için Malatya Ekip Başkanı Abdurrahman Yıldırım, tahliye süresini sürekli olarak uzattı. Martın ikinci haftasında bina ancak tahliye edilebildi.

Depoları çadır dolu

Bu sırada Kızılay’ın Malatya’daki depolarında ise oldukça fazla sayıda çadır vardı.

Kızıay’ın Malatya’daki deposundan bir kare. Kızılay çadırlarının yanı sıra bağışlarla gelen çadırlar da depoda tutuluyor

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur