İstanbul ve İzmir’de depremlerin 40. gününde mumlar yakıldı

Depremlerin birinci ayında mum yakma çağrısı: “6 Mart’tan itibaren 10 gün boyunca penceremizde bir mum yakalım”

İstanbul ve İzmir’de depremlerin 40. gününde mumlar yakıldı

Fotoğraf: Kadıköy

“Depremin 40. gününde kaybettiğimiz herkes için ve üzerimize çöken devletin enkazına karşı yan yana geliyoruz. Hala istifa yok! Hala halkın ihtiyaçları karşılanmadı!” diyen İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri; Kadıköy İskele Meydanı ve Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda bugün (16 Mart) saat 20.00’de bir araya geldi. Saat 21.00’de ise İzmir Deprem Koordinasyonu çağrısı ile Gündoğdu Meydanı’nda mumlar ve karanfiller ile buluşanlar açıklamaların ardından karanfilleri denize bıraktı.

6 Şubat günü Maraş merkezli meydana gelen depremlerin beşinci gününde Hatay’daki arama kurtarma çalışmalarında insan hakları mücadelesinin neferleri Hatice Can ve Mithat Can’ın da cansız bedenlerine ulaşıldı. Oğulları Eren Can, bir çağrı yaptı.

Eren Can, sosyal medya hesabından yaptığı çağrı ile “Depremin üstünden neredeyse 1 ay geçti. Yasımızı yaşayamadık. Ortak kederimizi paylaşmak için 6 Mart akşamı 21.00’dan itibaren 10 gün boyunca penceremizde bir mum yakalım. #Pencerende1MumYak” dedi.

Bugün (16 Mart) de depremlerin 40. gününde eylemler devam ediyor.

İzmir

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri’nin çağrısıyla Kadıköy İskele Meydanı ve Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda bir araya gelenler mumlar yaktı. Ayrıca İzmir Deprem Koordinasyonu çağrısı ile Gündoğdu Meydanı’nda mumlar ve karanfiller ile buluşanlar açıklamaların ardından karanfilleri denize bıraktı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur