İstanbul’da 21. Feminist Gece Yürüyüşü: “Öfkeliyiz, yastayız, buradayız!”

İstanbul 21. Feminist Gece Yürüyüşü için Cihangir Caddesi'ne ulaşmak isteyenler Beyoğlu'nun birçok yerini mora boyadı. Rengarenk dövizleriyle Cihangir Katlı Otoparkı önünde bir araya gelenler, Karaköy yönünden gelmeye devam edenleri bekledi. Eylem sloganlarla başlarken depremler konuşmalarda ana gündem oldu. Saat 20.00'de herkes telefonlarının ışıklarını açarak depremlerde hayatını kaybedenler anıldı. Eylemin devamında katledilen kadınların isimleri sayılarak "Burada" denildi. Hayatını savunduğu için cezaevinde olanlar da sayılarak "Burada" denildi. "Feminist isyan" yazılı pankart da elden ele dolaştırıldı. Sık sık "Hükümet istifa" sloganının da atıldığı eylemde "Feminist dünya kurmadan bitmeyecek bu isyan" diyenler Cihangir Caddesi'nde Karaköy'den gelenleri karşıladı. Binlerce kadın ve LGBTİ+, sloganlarla eylemlerini Cihangir Caddesi'nde sürdürdü. Basın açıklamasının da okunmasının ardından dağılmak istemeyen bir grup kadın otoparkın hemen yanındaki sokakta bulunan polis barikatına yüklendi. Caddenin sonunda yolu açan polislere karanlık ve tekin olmayan sokaklardan yürümek istemeyenler tepki gösterdi. Eylemin bittiği tekrar anons edilirken polis otoparkın yanındakilere biber gazı ile saldırdı. Burada çok sayıda kişi gözaltına alınırken bir grup da İstiklal Caddesi'ne çıktıktan sonra dövizleri ile yürümek isteyince gözaltına alındı

İstanbul’da 21. Feminist Gece Yürüyüşü: “Öfkeliyiz, yastayız, buradayız!”

8 Mart Dünya Kadınlar Günü için saat 19.30’da Taksim’de 21. Feminist Gece Yürüyüşü öncesi kadınlar ve LGBTİ+’lar Beyoğlu ve çevresinde buluştu. Cihangir’in birçok sokağından çıkarak Cihangir Katlı Otoparkı’nın çevresinde bir araya gelenler Karaköy yönünden Cihangir’e ulaşmaya çalışanları bekledi. Karaköy yönünden gelmek isteyen grupların önleri bazı sokaklarda kesildi. Polisler çok sayıda kişinin yürümesini engelledi.

Öğleden sonra Beyoğlu Kaymakamlığı, eyleme yasak kararını duyurmuştu:

“8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü adı altında düzenlenmek istenen toplanma, toplantı, yürüyüş, oturma ve protesto eylemi, basın açıklaması vb. eylem ve etkinliklerin idaremiz Beyoğlu ilçesi sınırları dahilinde kamu düzeni ve milli güvenliğin sağlanması, suç işlenmesinin önlemesi, başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 32. maddesi ve 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. maddesi gereğince 08/03/2023 günü saat: 00:00’dan 08/03/2023 günü saat 23:59’a kadar YASAKLANMIŞTIR.”

Yasak kararına karşı Feminist Gece Yürüyüşü Komitesinden açıklama yapılmıştı:

15.44 | Taksim Meydanı ve çevresi polis bariyerleriyle çevrildi ancak meydandan geçişler devam ediyor.

15.54 | Sıraselviler Caddesi’nde geçişlere izin veriliyor. Gözaltı araçları Taksim EAH önünde bekletiliyor.

17.54 | “Öfkeliyiz, yastayız, buradayız!” diyen kadınlar ve LGBTİ+’lar saat 18.00 itibariyle Cihangir Katlı Otoparkı’nın önünde toplanma çağrısı yaptı.

18.09 | 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü: “Cihangir Katlı Otoparkı civarında kalabalıklaşıyoruuz!”

18.19 | 21. İstanbul Feminist Gece Yürüyüşü için Cihangir’de kalabalık artıyor.

18.23 | Karaköy’de gökkuşağı görüldü. 8 Mart’ta feminist isyanıyla sokakları mora boyayacak kadınlar ve LGBTİ+’lar Beyoğlu’nun çeşitli yerlerinde buluşmaya devam ediyor.

18.34 | Cihangir’de ıslıklarla zılgıtlarla kadınlar ve LGBTİ+’lar eyleme başladı.

18.45 | Karaköy’den Cihangir’e ulaşmaya çalışan kadınlar ve LGBTİ+’lar bekleniyor. Yapılan anonsta Karaköy’den gelenlerin sessiz bir şekilde beklenilmesi istendi.

19.09 | Polisin Karaköy’den Cihangir’e doğru gelenleri durdurması ve bazı yolları kapatması protesto edildi.

19.27 | Cihangir Katlı Otoparkı’nın önünde pankart açıldı, eylem başladı: “Yaşasın 8 Mart, yaşasın feminist mücadelemiz”

19.30 | Cihangir’den Kabataş’a yürümek isteyen kadınlar ve LGBTİ+’ların önü bir kez daha polis tarafından kesildi.

19.40 | Karaköy Boğazkesen’de kadınlar ve LGBTİ+’lar pankartlarını açtı. Alçakdam Yokuşu’ndan geçişler yapılıyor.

20.03 | Yasaklara rağmen biraraya gelen kadınlar ve LGBTİ+’lar, Cihangir’de “Hükümet istifa” sloganı atıyor!

20.05 | Kadınlar ve LGBTİ+’lar depremde hayatını kaybedenleri, telefonlarının ışıklarını açarak anıyor.

20.12 | Cihangir Caddesi’nde “Homofobiik devleet, homofobiik devleet, yıkacağız, yıkacağız elbeet” sesi yükseliyor. Bir yandan da feminist isyan pankartı elden ele öne doğru geliyor.

20.49 | 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü: “Saat 21.00’de okunacak basın açıklamamızın ardından eylemimizi bitirerek dağılıyoruz. Öfkemiz de isyanımız da büyümeye devam edecek. Yaşasın feminist mücadelemiz!”

20.58 | Kadınlar ve LGBTİ+’lar Cihangir’de hep bir ağızdan Gülşen’in şarkısını söyledi.

21.07 | Kadınlar ve LGBTİ+’lar yasakları tanımadı, basın açıklaması okunarak eylem sonlandırıldı.

21.35 |21. Feminist Gece Yürüyüşü’nde basın açıklaması okunduktan Taksim’e çıkması engellenen kadınlara ve LGBTİ+’lara polis biber gazıyla saldırdı.

21.50 | Cihangir’den Taksim’e yürümek isteyen kadınlar ve LGBTİ+’lara polis saldırdı, çok sayıda kişi darp edilerek gözaltına alındı.

22.03 | Tramvay’da “Dünya yerinden oynar, kadınlar özgür olsa!” sloganları atılıyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur