İşçilerden depremi fırsat bilip tazminatlarını gasp etmeye çalışan MarBit önünde eylem: “Onlara huzur vermeyeceğiz”

Adana Yüreğir'de bulunan ve 300'e yakın işçinin çalıştığı MarBit Konfeksiyon'da patron depremi fırsat bilip işçilerin tazminatlarını gasp etmeye çalıştı. Atölye önünde BİRTEK-SEN öncülüğünde eylem yapan işçiler haklarını almadan patrona huzur vermeyeceklerini açıkladı

İşçilerden depremi fırsat bilip tazminatlarını gasp etmeye çalışan MarBit önünde eylem: “Onlara huzur vermeyeceğiz”

Adana Yüreğir’de bulunan ve 300’e yakın işçinin çalıştığı MarBit Konfeksiyon’da patron depremi fırsat bilip işçilerin tazminatlarını gasp etmeye çalıştı. Depremden sonra işçilere iki hafta izin veren patron, işe döndüklerinde de atölyenin kapanacağını söyledi.

Ancak işçilere tazminat olarak haklarının çok altında paralar önerildi. 8 yıllık çalışana sadece 8 bin lira, 9 yıllık çalışana 9 bin lira öneren patrona işçiler tepki gösterdi. ‘Depremi avantaja çeviriyorlar’ diyen işçiler, atölye önünde BİRTEK-SEN’le birlikte eylem yaptı. İşçiler eylemde haklarını istediklerini ifade etti.

Eylemde BİRTEK-SEN Genel Başkanı Mehmet Türkmen de söz aldı. Türkmen, depremi fırsat bilen çok sayıda patron olduğunu ifade ederken depremzede işçilerle dayanışma içinde olduklarını ve her yerde onlarla birlikte fırsatçı patronlara karşı mücadele içinde olduklarını belirtti.

“Devletin gücü sadece garibanlara mı yetiyor? Asıl yağmacı bunlar”

Türkmen depremin ilk günlerinde tekrar yardım gelmez kaygısıyla fazla erzak almaya çalışanların ‘yağmacı’ ilan edilip darp edildiğini hatırlatırken asıl yağmacının bu patronlar olduğunu ifade etti. Türkmen şunları söyledi:

Bu devletin gücü sadece garibanlara mı yetiyor? Asıl yağmacı bunlar. 300’e yakın işçinin toplamda belki 15 milyona yakın tazminatına, birikimine çökmek yağmacılık değil midir? Bunlara kimse müdahale etmiyor. Ama biz işçi arkadaşlarımızla birlikte bu yağmacıların yakasını bırakmayacağız. İşçi arkadaşlarımızla birlikte haklarını alıncaya kadar onlara hiçbir yerde huzur vermeyeceğiz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur