İl il 8 Mart eylemleri: “Yaşamı yeniden kuracağız”

8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde çok sayıda ilde kadınlar sokakları doldurdu. Depremin yıkıcılığının ön plana çıktığı eylemlerde kadınlar ve LGBTİ+'lar yeniden kentlerin feminist mücadele ile kurulacağını ifade etti

İl il 8 Mart eylemleri: “Yaşamı yeniden kuracağız”

Hatay

Bugün (8 Mart) Hatay Afet Kadınlar Birlikte Güçlü’nün çağrısıyla Uğur Mumcu Bulvarı’nda saat 13.30’da bir araya gelenler kadınlar burada basın açıklamasını okuyarak polis tarafından gasp edilen Sevgi Parkı’na doğru yaşam zinciri kurdu. Yaşam zinciri kuran kadınlar ve LGBTİ+’lar “Yaşamı yeniden kuracağız” diyerek yürüyüş yaptı.

Uğur Mumcu Meydanı’nda yapılan “Bu şehri, yaşamı yeniden kuracağız!” başlıklı basın açıklamasında “Depremin ilk gününden beri açlığa, yoksulluğa ve soğuğa terk ettiğiniz binlerce kadın olarak yaşadıklarımızın sorumlusunun kim olduğunu biliyoruz. Bizler bu yıkıntıların ardından mücadelemizden aldığımız güçle birbirimize söz verdik; bu şehri yeniden kuracağız!” denildi.

Açıklamanın devamında şu ifadeler yer verildi:

Bu yıl 8 Mart’a kaybettiğimiz binlerce kız kardeşimizin, dostumuzun öfkesi ve bizlerde yarattığı mücadele ruhuyla giriyoruz. Defne’den, Samandağ’dan, Serinyol ve Antakya’dan kadınlar olarak buradayız. Sorulacak hesabımız, kurulacak yeni yaşamlarımız için buradayız, yitirdiğimiz bütün kız kardeşlerimiz, dostlarımız için buradayız, şehrimizin her bir sokağını tekrar inşaa etmek, birbirimize yurt olmak için buradayız. Yaşamlarımızdan ve birbirimizden vaz geçmedik, vazgeçmiyoruz!

Her biri kardeşimiz, akrabamız, dostumuz ve komşumuz olan enkaz altındaki yakınlarımız için her bir dakikası hayati önem taşıyan ilk günlerde hiçbir adımı atmayan devlet, şimdi ise kurulacak en ufak dayanışma ağının tam karşısında yer alarak saldırıyor. Biz bu saldırıları bir gecede İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesinden, kadın kurumlarına ve iradesine atanan kayyımlardan,25 Kasım’larda, 8 Mart’larda, 1 Mayıs’larda sokağa çıkan kadınların işkence edilerek gözaltına alınmasından tanıyoruz. Fakat sizde bizi günlerdir kız kardeşlerimizle kurduğumuz dayanışma ağlarından, her kadın cinayetinde doldurduğumuz mahkeme salonlarından, yasaklı dediğiniz her sokakta ki yürüyüşümüzden iyi bilirsiniz. Yaşamlarımızdan ve birbirimizden vazgeçmedik ,vazgeçmiyoruz!

Savaş politikaları, ırkçılıkla körüklenen göçmen düşmanlığı ve Kürt halkına yönelik saldırılar, hakkını arayan herkesin polis şiddetiyle susturulmaya çalışılması, derinleşen yoksulluk ve ücretli, ücretsiz emeğimizin sömürüsü, ekonomik krizin yoğunlaşmasıyla üstümüze yığılan bakım emeği yükünün gün geçtikçe artması, kadın katili erkeklerin cezasızlıkla ödüllendirilmesiyle körüklenen erkek şiddeti, dincilikle ve aile politikalarıyla örgütlenen LGBTI+ düşmanlığı, kar uğruna doğanın ve kentlerin talanı, depremle beraber yıkılan şehirler, evlerimiz, sokaklarımız, hayatlarımız… Patriarkal kapitalizmin yol açtığı yıkım saymakla bitmez. Bizler bu yıkıntıların ardından mücadelemizden aldığımız güçle birbirimize söz verdik; bu ülkeyi yeniden kuracağız!

Öfkeliyiz, yastayız!

Biliyoruz, 8 Mart 1857’de New York’ta dokuma işçisi kadınları fabrikaya kilitleyerek katledenler ile , bugün depremde halkı göçük altlarında ölüme terk edenler, bankaların para kasalarını çıkarmak için vinç yollayanlar, halkın emeğinden çalarak halka çadır satanlar aynı sermaye egemenliğidir. Hayatlarımızı yok sayan erkek egemen devlete karşı tek güvencemiz mücadelemiz, tek güvencemiz birlikteliğimizdir. Yaşamlarımızdan ve birbirimizden vazgeçmedik, vazgeçmiyoruz!

Biz kadınlar insan hayatının bu denli değersizleştirildiği, pandemisinden depremine her büyük krizde bakım emeğinin üzerimize yıkıldığı, bedenlerimizin, kentlerimizin ve doğanın her bir parçasının rant alanına dönüştürüldüğü bu düzene tahammülümüz yok! Her 8 Mart olduğu gibi bugün de sokakları, meydanları dayanışmamız ve itaatsizliğimizle kuşatıyoruz. Bugün kadın ve trans cinayetlerine, nefret yürüyüşlerine, doğa talanına, savaşa, afeti katliama dönüştüren rant politikalarına karşı bir yaşam zinciri kurduk. Bu zincirin halkaları Hatay’daki kadın dayanışmasını büyüttükçe, deprem bölgelerindeki kadınların ihtiyaçlarını toplumsal talepler haline getirdikçe artacak. Birimizin daha kirpiği düşmeyene kadar mücadele etmeye devam edeceğiz. Buradan sesimizi duyan her kadının deprem bölgesine gelerek ya da olduğu yerden bu zincirin bir halkası olmaya davet ediyoruz.

Yaşasın Mücadelemiz, Yaşasın Kadın Dayanışmamız

Kadın Savunma Ağı ve bileşenlerinin çağrısıyla Dursunlu Köyü, Aşağıokçular Mahallesi ve Yeşilpınar Mahallesi’nde de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü programı kapsamında etkinlikler yaptı.

Sinop

İtfaiye Meydanı’ndan toplanan kadınlar Uğur Mumcu Meydanı’na yürüdü. “Enkazı kadınlar kaldıracak”, “mücadele büyüyor kadınlar yürüyor”, “yasta değil isyandayız”, “yaşasın kadın dayanışması”, “susmuyoruz korkmuyoruz itaat etmiyoruz”, “erkek devlet şiddetine son” sloganların atıldığı eylem Uğur Mumcu da yapılan basın açıklaması sonrasında sona erdi.

Antalya

Antalya Kışlahan’da toplanan Antalya Kadın Platformu, Attalos Meydanına yürüyüş yaptı. Burada yapılan basın açıklamasının ardından Mor Zakkum ödülleri verildi.

Hopa

Hopalı ve Kemalpaşalı kadınlar Hopa Parkı’ndan yürüyüşe başlayarak yeniden Hopa Parkı’nda toplandı. Burada basın açıklaması yapıldı. Depremde hayatını kaybedenler için mumlar yakıldı.

Samsun

“Acımız büyük, isyanımız da, dayanışma ile yaşatacağız” diyen kadınlar ve LGBTİ+’lar Eski Vergi Dairesi önünden Çiftlik Akbank önüne yürüdü.

Mersin

Kadınlar “Yarattığınız yıkımın hesabını feministler soracak” yazılı pankart ile Kushimoto Sokağı’ndan Barış Meydanı’na “Hükümet istifa”, “Deprem değil bu bir katliam” sloganları eşliğinde yürüyüş yaptı. v

Eskişehir

Kurduğunuz düzen koca bir enkaz, eşit dünyayı dayanışmamız ile kuracağız” diyen Eskişehir Demokratik Kadın Platformu ESPARK önünden Adalar Migros önüne yürüyüş yaptı.

Trabzon

“Kurduğunuz düzen koca bir enkaz. Hesap soracak, yepyeni bir yaşamı birlikte kuracağız” kadınlar Maraş Caddesi’nde toplanarak Meydan Park’a yürüyüş yaptı.

Çanakkale

“Öfkeliyiz, yastayız. Patriyarkal kapitalist yıkıma karşı isyandayız” diyen kadınlar ve LGBTİ+’lar İskele Meydanı’nda basın açıklaması yaptı.

Bursa

“Yıktığınız hayatları kadın dayanışması ile yeniden kuracağız” diyen kadınlar ve LGBTİ+’lar Fomara Meydanı’nda toplanarak Kant Meydanı’na yürüyüş yaptı.

Van

Batman

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur