Hataylı kadınlar 8 Mart’ı nasıl geçirdi?

Kurdeleler kesildi, makyajlar yapıldı, dövizler hazırlandı. Kadınların evlerinin, sokaklarının, kentlerinin yıkılmasının verdiği hüzün, dayanışmanın verdiği umut, her şeye rağmen kentlerini terk etmeme inatları, sorumlulara duydukları öfke Hatay'ın çeşitli mahallelerinde bir aradaydı

Deprem sonrasında en fazla yıkımın yaşandığı Hatay’da kadınlar 8 Mart için bir aradaydı. Kurdeleler kesildi, makyajlar yapıldı, dövizler hazırlandı. Kadınların evlerinin, sokaklarının, kentlerinin yıkılmasının verdiği hüzün, dayanışmanın verdiği umut, her şeye rağmen kentlerini terk etmeme inatları, sorumlulara duydukları öfke bir aradaydı.

Uğur Mumcu Meydanı’na çıkan Hataylı kadınlar ve gönüllü olarak orada bulunanlar “Kurulacak yeni yaşamlarımız için buradayız” dedi. Kadınlar yaşamlarından ve birbirlerinden vazgeçmeyeceklerini söyledi ve mor kurdeleleri tutarak bir yaşam zinciri kurdu.

Kadınların sözü elden ele

Uğur Mumcu Meydanı’ndaki programın ardından Dursunlu, Aşağıokçular ve Yeşilpınar Mahallelerinde de kadınlar bir araya geldi. Dursunlu’da bir pankartın üzerine düşüncelerini, temennilerini, umutlarını yazan kadınlar, sözlerini sırayla Aşağıokçular’a, oradan da Yeşilpınar’a iletti. Panakrtın her durağında kadınlar kendi sözlerini ekledi.

Sendika.Org/Hatay (Merve Sabcıoğlu)

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur