Hatay’da aynı binadaki iki daire için farklı hasar raporu verildi

Hatay Defne'de depremde hasar alan beş katlı apartman için yapılan hasar tespit çalışmalarında farklı katlarda yer alan dairelerden birine “az hasarlı” diğerine ise “ağır hasarlı” tespiti yapıldı

Hatay’da aynı binadaki iki daire için farklı hasar raporu verildi

Milliyet’ten Çiğdem Yılmaz’ın haberine göre, Hatay Defne’de oturduğu bina depremde hasar gören Gülay Mübarek’in bulunduğu 5 katlı apartmanda yaşanan depremlerin ardından hasar tespit çalışması yapıldı.

Kendi dairesi için “az hasarlı” tespiti yapılan Mübarek’in aynı binada yaşayan komşusunun dairesi için ise “ağır hasarlı” tespitine yer verildi. Evi için “az hasarlı” tespiti yapıldığını e-devlet üzerinden öğrendiğini belirten Gülay Mübarek, verilen kararın çelişkili olmasının şaşkınlığını yaşadığını söyledi.

Mübarek, şu ifadeleri kullandı:

Oturduğum 5 katlı bina hasar almıştı. Bu hasar meydana gelen ikinci depremde daha da arttı. Depremden sonra hasar tespit çalışması için gelen ekipler tespit sonuçlarını e-devletten görebileceğimizi söyledi. Tespit çalışmalarından günler sonra e-devletimize gördüğümüz şeye şaşırdık. Aynı apartman için, benim tespit raporumda ‘az hasarlı’ denilirken, başka bir komşumum e-devletinde ise ‘ağır hasarlı’ olduğu görülüyor. Bende yer alan bilgiye göre, güçlendirme yapılıp binada oturulabilir, diğer komşudaki bilgiye göre ise binanın yıkılması gerekiyor. Benim dışımdaki başka bir komşuma da ‘az hasarlı’ denilmiş. Oysa, oturduğumuz binanın çatısı, balkonları ve arka cephesi yok.

Kaynak: Milliyet (Çiğdem Yılmaz)

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur