Emek ve Özgürlük İttifakı, Sosyalist Güç Birliği, Cumhur İttifakı ve Ata İttifakı protokollerini teslim etti

Bugün, 14 Mayıs'ta yapılacak seçimlere ittifak olarak girecek partilerin protokollerini sunmaları için son gündü

Emek ve Özgürlük İttifakı, Sosyalist Güç Birliği, Cumhur İttifakı ve Ata İttifakı protokollerini teslim etti

Millet İttifakı 2 gün önce (22 Mart) YSK’ye seçim ittifakı protokolünü teslim etmişti. Bugün (24 Mart) de Emek ve Özgürlük İttifakı’nda seçimlere katılması ile ilgili görüşmelerin sürdüğü Sol Parti, Sosyalist Güç Birliği’nde yer alacağını açıkladı. Sonrasında Yeniden Refah Partisi’nin Cumhur İttifakı’na katılacağı açıklandı.

Bugün, 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlere ittifak olarak girecek partilerin protokollerini sunmaları için son gün. Sürenin dolacağı son gün Sosyalist Güç Birliği ve Ata İttifakı protokollerinin Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) sundu.

Yeşil Sol Parti, TİP ve EMEP, 14 Mayıs 2023 günü gerçekleştirilecek olan 28’inci Dönem Milletvekili Genel Seçimine “Emek ve Özgürlük İttifakı” adıyla katılma kararını içeren protokolü Yüksek Seçim Kuruluna sundu. Yeşil Sol Parti Eş Genel Başkanları Çiğdem Kılıçgün Uçar ve İbrahim Akın, TİP Genel Başkanı Erkan Baş ve EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz tarafından imzalanan protokol; Yeşil Sol Parti adına Dursun Bektaş, EMEP adına Selma Gürkan ve TİP adına Eren Gönen’den oluşan heyet tarafından Yüksek Seçim Kuruluna teslim edildi.

SOL Parti’den yapılan açıklamada “seçimlere Sosyalist Güç Birliği ittifakı altında, tüm illerde kendi adı ve amblemiyle katılacaktır. Seçimlere katılma hakkı olan TKP ve TKH ile seçimlere katılma hakkı olmayan Devrim Hareketi ve TSİP ile Sosyalist Güç Birliği’nde birlikte mücadele edeceğiz” denildi.

Zafer Partisi ile Adalet Partisi’nin, 14 Mayıs seçimlerine ‘Ata İttifakı’ adıyla girmesine ilişkin protokol da YSK’ye teslim edildi.

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ile Adalet Partisi Genel Başkanı Vecdet Öz’ün imzalarını taşıyan protokol, Zafer Partisi Genel Sekreteri Cezmi Polat ve Adalet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Karahan tarafından YSK Başkanı Ahmet Yener’e sunuldu.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur