Cumartesi Anneleri: “Galatasaray bizim, vazgeçmiyoruz”

AYM'nin 700'üncü hafta toplanmalarına dönük polis saldırısı ve yasaklama kararına ilişkin hak ihlali kararı vermesine dair basın toplantısı düzenleyen Cumartesi Anneleri, kayıplar için adalet aramaktan asla vazgeçmeyeceklerinin altını çizerek, Galatasaray'daki keyfi ablukanın derhal son bulması çağrısında bulundu

Cumartesi Anneleri: “Galatasaray bizim, vazgeçmiyoruz”

Cumartesi Anneleri ve İnsan Hakları Derneği (İHD), Galatasaray Meydanı’nda gerçekleştirdikleri 700’üncü hafta buluşmasında polis saldırısı ve yasaklama kararına ilişkin Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından hak ihlali kararı verilmesine ilişkin Beyoğlu’nda bulunan İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul şubesinde basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısına kayıp yakınları, TİHV, MLSA, Hafıza Merkezi ve çok sayıda demokratik kitle örgütü temsilcisi katıldı.

Basın açıklamasını Besna Tosun okudu. Gözaltında kaybedilenlerin akıbetinin açıklanması ve faillerin yargı önünde cezalandırması talebiyle başlattıkları ülkenin en uzun soluklu adalet eylemi olan Galatasaray Meydanı’ndaki buluşmalarının 700’üncü haftalarında ağır polis şiddeti ile engellendiğini hatırlatan Tosun, sonrasında Galatasaray Meydanı’nın kendilerine yasaklandığını, meydanın dört yıldır polis ablukası altında olduğunu vurguladı.

“Cumhurbaşkanlığı rejimi, adalet ve hukukun üstünlüğü talebimize sesimizi duyurduğumuz Galatasaray Meydanı’nı esir alarak cevap verdi” diyen Tosun, en başından beri bu yasaklamanın ulusal ve uluslararası yasalara aykırı olduğunu söylediklerinin altını çizdi. Bu bağlamda yargı makamlarına yaptıkları başvurular sonucu 23 Şubat’ta Anayasa Mahkemesi’nin toplantı ve gösteri yürüyüş hakkı ihlali kararı verdiğini aktaran Tosun, Beyoğlu Kaymakamlığı’nın yasaklama kararına ilişkin savunmasının haklı ve ikna edici bulunmadığını vurguladı.

AYM kararındaki “Diğer yandan başvurucunun da içinde yer aldığı grubun kaybolan yakınlarının bulunması ve kamuoyunda farkındalık yaratılması amacına yönelik oturma eylemi ve basın açıklaması yapmak istemesi demokratik bir toplumda saygı ile karşılanmalıdır” ifadelerine işaret eden Tosun, kararın bir örneğinin yeni ihlallerin önlenmesi için Beyoğlu Kaymakamlığı’na gönderildiğine dikkat çekti.

AYM kararı sonrası idarenin Galatasaray yasağında ısrar etmesinin Anayasa’nın kasten ihlaline girdiğine işaret eden Tosun, yarından itibaren kayıp yakınları ve İHD olarak ilgili makamların AYM kararına uyması için girişimlerde bulunacaklarını açıkladı. Yetkililere seslenen Tosun, keyfi yasağın sonlanması ve Galatasaray Meydanı’ndaki ablukanın kaldırılması çağrısında bulundu.

Tosun, şöyle devam etti:

Bütün engellemelere rağmen hakikati söylemeye devam edeceğiz. 28 yıllık pratiğimiz tanıktır; hakikati söyleme sorumluluğuna ve cesaretine sahibiz, bundan vazgeçmeyeceğiz! Kayıplarımızla buluşma mekanımız Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz! Kayıplarımızı aramaya, akıbetlerini sormaya, faillerinin cezalandırılmasını istemeye, mevcut adaletsizliğe itiraz etmeye, hak ve özgürlük talep etmeye devam edeceğiz.

Açıklamadan sonra kayıp yakınları söz aldı.

İlk sözü alan Hasan Ocak’ın kardeşi Maside Ocak, 700’üncü haftadan bu yana her açıklamada yetkililerin suç işlediğini söylediklerine dikkat çekti.

“Onlar ise bu suçu işlemeye devam ettiler. AYM bu suçun işlendiğine hükmetti ve bu suç Galatasaray Meydanı’ndaki ablukanın devam etmesiyle işlenmeye devam ediyor” diyen Ocak, AYM’nin toplantı ve gösteri yürüyüşleri hakkının ihlali bakımından olumlu karar verse de kötü muamele bakımından ihlal kararı vermediğine işaret etti. Bununla ilgili girişimlerinin süreceğini dile getiren Ocak, AYM kararıyla bugüne kadar yapılan hukuksuzlukların tescillendiğini vurguladı.

Hanım Tosun, Galatasaray’da oturdukları ilk günden bugüne aynı şeyi söylemeye devam ettiklerinin altını çizdi. “Hiçbir zaman kayıplarımızı aramaktan vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz” diyen Tosun, Galatasaray ablukada tutulsa da hiç kimsenin vicdanlarına, akıllarına ve dillerine gücünün yetmeyeceğini söyledi. Tosun, şöyle devam etti:

Biz onların ne için kaybedildiğini biliyoruz. İstedikleri kadar o Torosların resimlerini göstersinler, istedikleri kadar o pislik Yeşil’in resimlerini göstersinler. Hiç kimsenin gücü bizim haklılığımıza yetmeyecek. Geçen hafta Lice’de 14 yaşındaki çocuğa neden işkence yapıldı, çok iyi biliyoruz. Sizin vicdanınız insanları kaçırmaya, çocukları kaçırıp tehdit etmeye mi yetiyor? Yetmeyecek. Biz de hiçbir zaman kayıplarımızdan vazgeçmeyeceğiz. Galatasaray bizim, çünkü biz haklıyız.

Hanife Yıldız ise “Bir annenin evladını aramasına konulan yasak kabul edilemez. Bizim hem kayıplarımıza hem aramızdan ayrılıp toprağa verdiğimiz analarımıza sözümüz var. Biz kayıplarımızdan vazgeçmedik, Galatasaray’dan vazgeçmedik, kaybedenler yargı önüne çıkarılana kadar da devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Çok sayıda kurum temsilcisi de söz alarak Cumartesi Anneleri’ne olan desteklerini belirtti ve Galatasaray’daki keyfi ablukanın derhal son bulmasını istedi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur