Batman’da görme engelli yurttaşa “örgütün kitaplarını okuduğu” iddiasıyla dava açıldı

Batman Cumhuriyet Başsavcılığı, “Sürekli örgütün kitaplarını okuyor, gazetelerini alıyor” yönündeki beyanları dikkate alarak görme engelli baba Hasan Yalçın hakkında “örgüte yardım” ve "örgüt propagandası” iddiasıyla dava açtı

Batman’da görme engelli yurttaşa “örgütün kitaplarını okuduğu” iddiasıyla dava açıldı

Batman Cumhuriyet Başsavcılığı, 14 yaşındaki çocuğa emniyette imzalatılan “Sürekli örgütün kitaplarını okuyor, gazetelerini alıyor” yönündeki beyanları dikkate alarak görme engelli baba Hasan Yalçın hakkında “örgüte yardım” ve “örgüt propagandası” iddiasıyla dava açtı.

Mezopotama Ajansı’ndan Fethi Balaman’ın haberine göre Batman’ın Kozluk ilçesinde polislerin tehdidine maruz kalan 14 yaşındaki S.Y, Ağustos 2020 tarihinde götürüldüğü Kozluk Emniyet Müdürlüğü’nde eline tutuşturulan bir metin imzalatıldı. Çocuğun ifadesi sonucu evlerine düzenlenen baskınla gözaltına alınan görme engelli baba Hasan Yalçın, 4 gün boyunca karakolda tutuldu.

35 kişi gözaltına alındı

Gözaltına ilk kez alınan görme engelli Yalçın’a da hakları anlatılmadan, avukatı olmadan ve bir kağıda parmak basması istendi. Emniyetteki işlemlerinin ardından “örgüte yardım” ve “örgüt propagandası” suçlamasıyla mahkemeye çıkartılan Yalçın’a ev hapsi verildi. Yalçın’a imzalatılan ve kendisine okunmayan ifade metnine dayandırılarak bu kez Eylül 2021’de aralarında Hezo Belediyesi Eşbaşkanı Nazime Avcı’nın da olduğu 35 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar daha sonra serbest bırakıldı.

Yalçın hakkında “Örgüte yardım etmek” ve “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla hapis cezası istenen iddianame Batman 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilirken, ilk duruşma 30 Mart’a verildi.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur