Bartın’da deprem toplanma alanının millet bahçesi yapılmak istenmesine karşı eylem: “Halkın parası kimlere nasıl peşkeş çekilmiştir?”

Bartın'da deprem toplanma alanı olan ve meyve ağaçlarının bulunduğu arazinin millet bahçesi yapılmak istenmesine karşı eylem yapıldı

Bartın’da deprem toplanma alanının millet bahçesi yapılmak istenmesine karşı eylem: “Halkın parası kimlere nasıl peşkeş çekilmiştir?”

Bartın’da Fidanlık olarak bilinen ve deprem toplanma alanı olan arazinin millet bahçesi yapılmak istenmesine karşı eylem yapıldı.

Bartın şehir merkezinde, içinde onlarca meyve ağacının bulunmasından dolayı kent sakinleri tarafından Fidanlık olarak adlandırılan arazi, Millet Bahçesi Projesi yapılması amacıyla TOKİ’ye verildi.

Bartın Emek Demokrasi ve Çevre Platformu’nun çağrısıyla biraraya gelen demokratik kitle örgütleri ve sivil toplum kuruluşları “Fidanlığıma dokunma, meyve ağaçlarını kesme” diyerek basın açıklaması yaptı.

Emek, Demokrasi ve Çevre Platformu adına basın açıklamasını okuyan Bartın Halkevi Başkanı Emin Öztürk, “Depremzedeler için gerekli olan temel yaşamsal öncelikler dururken buradaki alelacele yıkımın sebebi nedir? Yangından mal mı kaçıyor” diye sorarak sözlerine “2021 yılında 33,463,000 lira olan ihale neden iptal edilip yerine 97.507.000 liralık ihale yapılmıştır. Böylelikle %300 gibi devasa bir fark halka ait olan halkın parası kimlere nasıl peşkeş çekilmiştir” şeklinde devam etti.

Basın açıklamasının sona ermesinin ardından kesilen ağaçların yerine beton dökülmeye başlanan Fidanlık’ın içinde yürümek isteyen yurttaşlar polis tarafuından engellenmek istendi. Yurttaşların ısrarları sonucu polis yürüyüşe izin vermek zorunda kaldı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur