AYM üyesi anlattı: “Erdoğan HDP kararından sonra AYM üyelerini arayıp ‘hesap’ sordu”

AYM'nin HDP kararının ardından Erdoğan'ın tedbir kaldırılsın yönünde oy kullanan üyelere, "Siz nasıl tedbirin kaldırılması yönünde oy verirsiniz?" diyerek ‘hesap’ sorduğu belirtildi

AYM üyesi anlattı: “Erdoğan HDP kararından sonra AYM üyelerini arayıp ‘hesap’ sordu”

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından HDP’nin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesinde açılan davada Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın istemi üzerine, partinin Hazine yardımı bulunan hesaplarına 5 Ocak’ta tebdiren bloke konulmasına karar verilmişti. Partinin bu kararın kaldırılması talebi, AYM Genel Kurulu tarafından geçtiğimiz günlerde ele alınmış ve partinin Hazine yardımı bulunan hesaplarına tedbiren bloke konulması kararı kaldırılmıştı. Bu karar 7’ye karşı 8 üyenin oy çokluğuyla alınmıştı.

Halktv.com.tr’den Seyhan Avşar’ın haberine göre, bu kararın ardından Erdoğan hesaplardaki blokenin kaldırılması yönünde oy veren bazı AYM üyelerini telefonla aradı. Erdoğan, “Size çok güveniyordum. Hesaplardaki blokenin kaldırılması yönünde nasıl oy kullanırsınız?” diye sordu.

Erdoğan’ın aradığı bir AYM üyesi, “Kendisine sadece verdiğim kararı hukuki yönüyle değerlendirdim. Hiçbir yasal düzenleme bulunmuyor tedbire ilişkin. Ne Anayasa’da ne de yasada. Kendisine bunu söyledim. Bunun dışında konuşma özel yani netice itibari ile” dedi.

Kaynak: Halktv.com.tr

 

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur