Ankara’da kadınlar 8 Mart’a ‘Hükümet istifa’ çığlığıyla çıktı: “Enkazı yaratanlar enkaz olacak”

Ankara'da kadınlar 8 Mart Dünya Kadın Günü için Sakarya Caddesi'nde bir araya geldi. "Hükümet istifa" sloganlarının çokça atıldığı eylemde kadınlar depremde yaşamını yitirenleri andı, sorumluluğu olanlara isyan etti

Ankara’da kadınlar 8 Mart’a ‘Hükümet istifa’ çığlığıyla çıktı: “Enkazı yaratanlar enkaz olacak”

Ankara Kadın Platformu ve Feminist Gece Yürüyüşü ekibinin ortak çağrısıyla kadınlar Sakarya Caddesi’nde buluştu. Yüzlerce kadın, depremde yaşamını yitirenleri anan, sorumlulara isyan eden dövizleriyle alandaydı. “İsyanımız yasımızı aşıyor, kadın dayanışması yaşatıyor” diyen kadınlar sık sık ‘Hükümet istifa’ sloganını attı.

Barikatlar açıldı

Kadınlar Sakarya Caddesi’nde toplandıktan sonra Yüksel Caddesi’ne yürüyüşe geçince polisler barikat kurdu. Kadınların ısrarı karşısında polis barikatı açtı. Yüksel Caddesi’ne yürünemedi ancak Sakarya Caddesi’nde barlar sokakları boyunca yürüyüş yapıldı.

Yürüyüşün ardından ortak basın metni okundu. 8 Mart’ı her sene coşkuyla kutladıklarını ifade eden kadınlar bu sene depremin ardından 8 Mart’a yas ve öfkeyle girdiklerini belirtti. Yaşamını yitirenler için yasta olduklarını ancak yaşanan ölümlerin engellenebilir olmasından dolayı iktidara karşı isyanda olduklarını söyledi. Açıklamanın ardından sloganlarla meydanda bir süre daha bekleyen kadınlar eylemlerini sonlandırdı.

Yüksel Caddesi yasağı da aşıldı

Sakarya Caddesi’ndeki eylemin ardından kadınlar kendilerine yasaklanan Yüksel Caddesi’ne de girdi. Selanik Caddesi üzerinden Yüksel Caddesi’ne giren kadınlara polis engel olmaya çalıştıysa da olamadı. Polis engelini aşan kadınlar Yüksel Caddesi’nde ve Konur Sokak’ta yürüdü. Çadır satmasıyla gündeme gelen Kızılay’a ve müteahhitler için halka ihanet eden AKP’ye karşı feminist isyanla sokağa çıktıklarını söyleyen kadınlar Konur Sokak’ta yürüyüşlerini sonlandırdı.

17. Ankara Feminist Gece Yürüyüşü’nden kareler

Sendika.Org/Ankara

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur