AKP TBMM Grubu, Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı adayı olarak gösterilmesine ilişkin grup kararı aldı

AKP Grubu, 14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan'ı cumhurbaşkanı adayı göstermek için grup kararı aldı

AKP TBMM Grubu, Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı adayı olarak gösterilmesine ilişkin grup kararı aldı

AKP TBMM Grubu, Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı adayı olarak gösterilmesine ilişkin grup kararı aldı. MHP TBMM Grubu da Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı adayı olarak gösterilmesine ilişkin grup kararı aldı.

Recep Tayyip Erdoğan, dün TBMM’de partisinin grup toplantısı sonrası grup başkanvekilleriyle bir araya geldi.

Grup başkanvekillerine seçimlere yönelik değerlendirmelerde bulunan Erdoğan’ın, 2023 seçimlerinin kritik bir seçim olduğunu belirterek, “Bakanları, büyükşehirlerden milletvekili adayı göstereceğim” dediği öğrenildi.

Sabah gazetesinde yer alan iddiaya göre Erdoğan’ın, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar gibi isimlerin depremden en çok etkilenen Kahramanmaraş, Adıyaman ve Hatay için milletvekili adayı olarak düşündüğü belirtildi.

YSK: 15 ülkede daha sandık kurulacak

YSK Başkanı Ahmet Yener, 15 ülkede daha sandık kurulacağını açıkladı:

75 ülke ve 156 temsilcilikte vatandaşlarımızın oy kullanabileceği tespit edilmiş olup, 2018 yılında yapılan seçimlere ilaveten bu yıl yapılacak seçimlerde 15 yeni ülkede daha sandık kurulması gerektiği tespit edilmiştir.

Sandık kurulacak yeni ülkeler şöyle: Afganistan, Belarus, Brezilya, Estonya, Fas, Kanada, Kore Cumhuriyeti, Libya, Litvanya, Malezya, Nijerya, Pakistan, Portekiz, Slovakya ve Tanzanya.

Öte yandan Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan YSK kararına göre, açık alanlarda; ilk oylama için 31 Mart-31 Mayıs, seçimin ikinci oylamaya kalması halinde 15 Mayıs-27 Mayıs tarihleri arasında toplantılar düzenlenebilecek.

Kapalı yerlerde ise ilk oylama için 31 Mart-13 Mayıs, seçimin ikinci oylamaya kalması halinde 15 Mayıs-27 Mayıs tarihleri arasında toplantılar yapılabilecek. Adaylıkların kesinleştiği 31 Mart’tan itibaren aynı tarihler arasında seçim büroları açılabilecek.

Belirlenen miting alanlarında propaganda süresi 2 saat olacak. Aynı alanda birbirini takip eden toplantılar arasına 2 saatlik ara bırakılacak.

Cumhurbaşkanı seçiminde basın iletişim araçları ve internette propaganda ilk oylama için 31 Mart-13 Mayıs, seçimin ikinci oylamaya kalması halinde 15 Mayıs-27 Mayıs tarihleri arasında yazılı ve sözlü propaganda yapılabilecek. Vatandaşların e-posta, cep ve sabit telefonlarına propaganda amaçlı görüntülü, sesli veya yazılı mesaj gönderilemeyecek.

Oy verme gününden önceki 10 gün içinde, 4 Mayıs’tan itibaren 13 Mayıs’a kadar, seçimin ikinci oylamaya kalması halinde, birinci seçimin kesin sonuçlarının ilan edileceği 19 Mayıs’tan 27 Mayıs’a kadar kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler ve mini referandum gibi adalar altında vatandaşın oyunu etkileyecek biçimde yayın yapılamayacak.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur