Ağaçlı Çocuk ve Gençlik Merkez Yurdu’nda depremzede çocuklar sistematik şiddete uğradı

Depremden sonra kimsesiz çocukların sevk edildiği Ağaçlı Çocuk ve Gençlik Merkez Yurdu’nda depremzede çocukların sistematik şiddete uğradığı ortaya çıktı

Ağaçlı Çocuk ve Gençlik Merkez Yurdu’nda depremzede çocuklar sistematik şiddete uğradı

Hatay’da, Antakya Çocuk Evleri Sitesi ağır hasar aldığı için sitede bulunan kimsesiz çocuklar başka yurtlara sevk edilmişti.

İstanbul Kemerburgaz’da bulunan Ağaçlı Çocuk ve Gençlik Merkez Yurdu’na sevk edilen kimsesiz çocuklardan A.Ç. Yeni Demokrasi gazetesine ulaşarak yurtta sistematik şiddete maruz kaldıklarını anlattı.

A.Ç. yurtta yaşanan durumu şu ifadelerle anlattı:

Biz normalde Antakya’daki yurtta kalıyorduk. Depremlerden kaynaklı kaldığımız yurt ağır hasar aldı ve bizi çıkardılar. Daha sonra her birimiz grup grup farklı yurtlara sevk edildik. Biz de 15 kişi kadardık, buraya sevk edildik. İlk geldiğimiz günden burada üzerimizde mobbing kurmaya çalıştılar. Ancak kalabalık olduğumuz için pek bir şey yapamıyorlardı. Daha sonra kimimiz çalışmaya, kimimiz yakın arkadaşlarını görmeye gitmek üzere izin alıp yurttan çıkış yapmıştık. Bir süre yurtta kalmamıştım. Geri döndüğümde bir yurt görevlisi duş almam için ısrar etti. Bunun üzerine ben de 3 ay sonra 18 yaşına gireceğimi ve çocuk olmadığımı, ne zaman duş alıp almayacağıma kendim karar verebileceğimi söyledim. Aradan çok geçmeden yurt amiri beni odasına çağırdı. Neden duş almadığımı sordu ve yine yurt görevlisine verdiğim cevabı tekrarladım.

Kamerasız odada kaba dayak

Daha sonra ‘tamam, odana gidebilirsin’ dedi ve koridordan odama doğru yürüdüğüm sırada başka bir yurt görevlisi beni itti. Tepki gösterdim ve daha sonra yine yurt görevlisi olan 4-5 kişi üzerime çullanıp beni kamerasız bir odaya götürüp kaba dayak attılar. Bu düpedüz işkencedir! Biz hem kimsesiziz hem de depremzedeyiz, bize yapılan reva mı? Kısa bir süre önce de madde bağımlısı olan kimsesiz çocuklara hedef göstererek yine bir arkadaşımızı dövdürdüler. Yaşadığım işkence sonucu jandarmayı aradım, yurda geldiler. Odaya geçirilip dövüldüğüm için kameralarda herhangi bir görüntü yoktu.

Jandarma “Bence hiç uğraşma” demiş

Jandarma bana ‘buradan bir şey çıkmaz, bence hiç uğraşma’ dedi. Ancak ben şikayetçi olmak ve darp raporu almak için ısrar edince hastaneye götürdüler, şikayetçi oldum ve darp raporu aldım. Şu an ise yurttan dışarıya çıkmamıza izin vermiyorlar, hapishane yaşamından farksız bir durum içerisindeyiz. Bir de üstüne şikayetçi olup darp raporu aldığım için yurt görevlileri tarafından tehdit ediliyorum. ‘Eğer şikayetini geri çekmezsen buradan dışarı çıkamazsın, izin vermeyiz sana’ diyorlar. Burada yapılanlara, işkenceye karşı sesimizi duyurmak istiyoruz. İnsan hakları savunucularına sesleniyoruz: Lütfen bizi duyun, kulak verin, burada insanlık suçu işleniyor!

Kaynak: Yeni Demokrasi

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur