14 yaşındaki çocuğa işkence eden polisler “Kademeli güç kullandık” diyerek kendilerini savundu

Lice’de 14 yaşındaki çocuğa işkence eden polisler ifadelerinde işkenceyi ret ederken, çocuğun vücudundaki darbelerin taş atarken oluşmuş olabileceğini iddia etti

14 yaşındaki çocuğa işkence eden polisler “Kademeli güç kullandık” diyerek kendilerini savundu

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 21 Mart’ta 14 yaşındaki Y. D.’yi zırhlı araca bindirerek işkence yapan 5 polisten 3’ü tutuklanırken, Lice Sulh Ceza Hâkimliğine tutuklama istemiyle tutuklama istemiyle sevk edilen Emniyet Amiri Aykut Oral ve Hayrettin Çakmak serbest bırakıldı.

Yeni Yaşam’ın haberine göre, polisler İsmail Akkuş, Emre Özcan ve Gökhan Bay, “kasten silahla ve kamu görevlisinin sahip olduğu nüfus kötüye kullanmak suretiyle yaralama” suçundan tutuklanırken, olay sırasında polis grubuna amirlik yapan Emniyet Amiri Aykut Oral, ifadesinde suçlamaları reddetti.

“Sadece araca aldık”

Mağdur, Y. D.’nin kendisine yönelttiği “silah dipçiğiyle vurdu” suçlamasını kabul etmeyen Oral, aracın içinin darlığı nedeniyle bunun imkansız olduğunu savundu. Y. D. sebepsiz yere araca alması ve hürriyetten yoksun bırakmasına ilişkin hürriyeti tehdit gibi bir kasıtları olmadığını belirten Oral, “Mağduru araca aldıktan sonra mağdur serbest kalmak için ısrar etti. Önce annesinin vefat ettiğini, daha sonra işsiz olduğunu, babasının kanser hastası olduğunu, bu olayı duyarlarsa daha çok üzüleceklerini ve hakkında işlem yapıldığı zaman geleceğinin mahvolacağını, herhangi bir şekilde devlet memuru olamayacağını beyan etti. Ayrıca toplumsal olaylarda çocukların öne sürülmesi sebebiyle çocukların olay mahallinden alınmak suretiyle işlem yapmaksızın ailelerine teslim ya da olay yerinden uzaklaştırılması için ilçe güvenlik toplantısında kararlar almıştık. Bu toplantıyı Lice Kaymakamı Başkanlığında diğer Mal Müdürü, İlçe Nüfus Müdürü, İlçe Jandarma Komutanı ve diğer kurum müdürleri huzurunda alınmıştır. Söz konusu olayda da mağduru, Nevruz olaylarının çıkması sebebiyle olay mahallinden araca aldık. Mağdurun bize yalvarması ve ısrar annesi sebebiyle ayrıca ailesine kendisinin gideceğini söylemesine istinaden işlem yapmaksızın bıraktık, olayda tek kabahatimiz bu olabilir” diye savundu.

Kaynak: Yeni Yaşam

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur