Soylu, “pis ellerini çek” dedi; ABD Büyükelçisi, Boğazdaki savaş gemisinden “dostluk” mesajı verdi

ABD'nin ve bir dizi Avrupa ülkesinin Türkiye'ye yönelik güvenlik uyarıları yayımlayıp diplomatik temsilcilikleri geçici olarak kapatmasına sert tepki gösteren AKP iktidarına manidar bir yanıt geldi. İçişleri Bakanı Soylu’nun hedef aldığı ABD'nin Ankara Büyükelçisi Jeffry Flake, ABD'nin İstanbul Başkonsolosu Julie A. Eadeh ile birlikte İstanbul’da Dolmabahçe açıklarında demirleyen ABD savaş gemisinden "dostluk" mesajları verdi

Soylu, “pis ellerini çek” dedi; ABD Büyükelçisi, Boğazdaki savaş gemisinden “dostluk” mesajı verdi

Antalya’da Göç İdaresi Başkanlığı’nın İl Göç İdaresi Müdürleri Toplantısı’nda konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ABD Büyükelçisi’ne seslenerek, “Amerikan büyükelçisine buradan söylüyorum. Hangi gazetecilere yazı yazdırdığını biliyorum” dedi ve ekledi:

Pis ellerini Türkiye’nin üzerinden çek. Çok net söylüyorum. Pis ellerini Türkiye’nin üzerinden çek. Neleri yaptırdığınızı, hangi adımları attırdığınızı, Türkiye’yi nasıl karıştırmak istediğinizi net bir şekilde biliyorum. O pis ellerinizi, o maskeli, sırıtan yüzlerinizi Türkiye’nin üzerinden çekiniz.

Hem terörist yetiştireceksiniz hem Suriye- Irak bölgesine göndereceksiniz, adamı orada yakalıyoruz, ‘sana gönderelim, bu senin adamın’ diyoruz.

Utanmazlığın bir boyutu da şu, bunu bütün Türkiye bilsin, adamı kendi ülkesine almamak için vatandaşlıktan çıkartıyor. ‘Bu benim vatandaşım değil’ diyor, bir yüzlü değil, ikiyüzlü değil, her türlü numarayı ortaya koyuyorlar. Çıplak gerçekleri ortaya koyunca da onların Türkiye’deki mümessilleri çok üzülüveriyorlar. 2011’den bu yana 150 ülkeden 111 bin kişiye ülkeye giriş yasağı koyduk.

Çatışma bölgeleriyle irtibatlı olduğu tespit edilen 102 uyruktan 9 bin 319 yabancı terörist savaşçıyı da sınır dışı ettik. Biz bu gayreti gösterirken onların tavrı bu kişileri, vatandaşlıktan alelacele çıkarıp meseleyi baştan savma şeklinde hallederiz anlayışı olmuştur. Bugün bize konsolosluk kapatarak akıl vermeye çalışan ülkelerin aslında bu meseledeki yönetim beceriksizliklerine bir örnek olması için paylaşmak istedim.

“Seçim öncesi AK Parti iktidarını zor duruma düşürmeye çalışıyorlarsa…”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da “Bu açıklamaların ve kapatmaların maksatlı olduğunu düşünüyoruz Büyükelçileri çağırıp tam da bunu söyledik” dedi.

Çavuşoğlu şöyle konuştu:

Bu konsoloslukları ya da büyükelçilikleri kapatırken bizimle detayları paylaşmadan önce bu adımları atmaları, tüm ülkeler için söylüyorum, maksatlı. Burada ‘Türkiye istikrarsız, Türkiye’de terör tehdidi var’ imajı vermek istiyorlarsa bu dostluğa da sığmaz, müttefikliğe de sığmaz.

Hele hele seçim öncesi Türkiye’yi, AK Parti iktidarını, bizleri zor duruma düşürmeye çalışıyorlarsa bizim halkımız da bunun arkasında ne olduğunu çok iyi biliyor. Bunun da onlara bir faydası yok, amaçlarına hizmet etmez. O yüzden biraz dürüstlük ve samimiyet bekliyoruz.

ABD Büyükelçisi savaş gemisinden “dostluk” mesajı verdi

Öte yandan İçişleri Bakanı Soylu’nun hedef aldığı ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeffry Flake, ABD’nin İstanbul Başkonsolosu Julie A. Eadeh ile birlikte İstanbul’da Dolmabahçe açıklarında demirleyen ABD savaş gemisini ziyaret etti.

DHA’nın haberine göre gemi İtalya’dan, Türkiye’ye NATO ittifakının güçlendirilmesi etkinlikleri kapsamında olağan ziyarette bulunmak amacıyla hareket etti ve Marmara Bölgesinde iki-üç gün kalması planlanıyor.

Güvertede bir açıklama yapan ABD Büyükelçisi Flake, “Türkiye ile dostluğumuz var. Türkiye ve ABD iyi birer müttefik. Başkonsolosumuz Julie A.Eadeh ile burada olmaktan memnunuz. Burası muhteşem bir şehir ve denizcilerimiz de bunu görüyor. Burada yaklaşık 350 mürettebat ve harika bir gemi var” ifadelerini kullandı.

Büyükelçiler Dışişleri Bakanlığı’na çağrılmıştı

Türkiye’ye yönelik güvenlik uyarısı yayımlayan veya bu çerçevede Türkiye’deki bazı diplomatik ve konsüler temsilciliklerini geçici olarak kapatan ABD, Hollanda, İsviçre, İsveç, İngiltere, Almanya, Belçika, Fransa ve İtalya’nın Ankara Büyükelçileri ve temsilcileri Dışişleri Bakanlığı’na çağrılmıştı.

Hükümete yakın haber organlarının aktardığına göre Dışişleri Bakanlığı yetkilileri bu durumdan rahatsızlıklarını dile getirerek “bu tarz yaklaşımların ancak terör örgütlerinin sinsi gündemlerine hizmet ettiği”ni savundu.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur