Sinan Ateş suikasti kronolojisi: “Bizim katilimiz Meclis’te”

MHP’deki iç çatışma ve çözülme süreci Sinan Ateş suikasti ile birlikte kritik bir eşiği aştı. Kökü Mart 2022’ye uzanan çatışma bütün örtbas etme girişimlerine rağmen gözler önünde. "Bizim katilimiz Meclis'te" diyen Ateş ailesi Sinan Ateş'in 40'ı için mevlit okutacakları 11 Şubat'a kadar sabredeceklerini, gerçekler açıklanmazsa artık kendilerinin konuşacaklarını söylüyor

Sinan Ateş suikasti kronolojisi: “Bizim katilimiz Meclis’te”

Ülkü Ocakları eski Başkanı Sinan Ateş’in öldürülmesi ile birlikte MHP’deki iç çatışma ve çözülme süreci kritik bir eşiği aştı. Kökü Mart 2022’ye uzanan çatışma bütün örtbas etme girişimlerine rağmen gözler önünde. Artık unutturulmaktan ya da MHP’nin bir iç meselesi olarak kalmaktan çok, gerek iktidar içi ilişkilerde gerek muhalefet cephesi ile iktidar cephesi arasındaki mücadelede gündemin üst sırasında kalacağı kesinleşen bir dosya bu.

Öncesi ve sonrası ile gün gün Sinan Ateş suikastine dair gelişmeler:

4 Mart 2022: MHP yayın organı işlevi gören ‘Orhun Haber’ adlı sitede ‘Bir İhanet Ateşi’ başlıklı bir yazı yayımlandı. Yazıda Sinan Ateş hedef alınarak, “yeni oluşuma yöneldiği”, “İyi Parti ve FETÖ bağlantıları sebebiyle Ülkü Ocağı’na girişinin yasaklandığı” iddia edildi.

10 Mart 2022: MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile görüştü.

15 Mart 2022: Sinan Ateş’e yakınlığıyla bilinen Mersin eski Ülkü Ocakları İl Başkanı Çağrı Ünel’e saldırı düzenlendi. Ünel, kendisine saldıran Adana Ülkü Ocakları üyesi Emrullah Kaplan’ı silahla vurarak öldürdü. Kaplan için Ülkü Ocakları ve MHP tarafından Türkiye’nin her yerinde Kur’an okutuldu. Olay basit bir asayiş olayı görülerek Çağrı Ünel’in tutuklanmasıyla kapatıldı. Olayın ardından Mersin Ülkü Ocakları Başkanlığı, Çağrı Ünel için “FETÖ’cü bir hainin Mersin’deki tetikçisi” ifadelerini kullandı. “FETÖ’cü bir hain” sözüyle işaret edilen kişi Sinan Ateş’ti.

25 Mart 2022: MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile görüştü.

16 Aralık 2022: Sinan Ateş sosyal medya hesabından Iğdır’da bulunduğunu “Türkiye’nin en doğusundan selamlar” notuyla paylaştı. “Iğdır Üniversite Ülkücüler” hesabı Ateş’in paylaşımının ardından Ülkü Ocakları Genel Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım’ı etiketleyerek, “Sen emret genel başkanım, vatanın en doğusundan binlerce YİĞİT’in, bir YILDIRIM gibi tepelerine insin bütün hainlerin” paylaşımı yaptı.

21 Aralık 2022: Sinan Ateş’e Iğdır’da eşlik eden eski MHP İl Başkan Yardımcısı ve Iğdır Ülkü Ocakları Başkanı Mutluhan Kaşkar, kafede sopalı bir saldırıya uğradı. İkinci saldırı, 21 Aralık’ta sokakta meydana geldi. Saldıran kişilerden birinde sopa, ikisinde kılıç bulunduğu tespit edildi.

26 Aralık 2022: MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile görüştü.

30 Aralık 2022: Sinan Ateş, akrabası Selman Bozkurt ile Ankara Çukurambar’da bir aracın arkasına saklanmış Eray Özyağcı’nın silahlı saldırısına uğradı. Özyağcı tarafından sıkılan bir mermi Bozkurt’a, beş mermi ise Ateş’e isabet etti. Sinan Ateş kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

31 Aralık 2022: Sinan Ateş’in cenazesi Bursa’da defnedildi. Cenazesine Bursa Belediye Başkanı ve siyasiler katılırken MHP’den üst düzey bir katılım sağlanmadı. Cenaze töreninde “bozkurtlar burada, çakallar nerede” şeklinde sloganlar atıldı.

31 Aralık 2022: Sinan Ateş suikastı ile ilgili yürütülen soruşturmada 3 kişi gözaltına alındı.

1 Ocak 2023: Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Sinan Ateş suikastı ile ilgili yaptığı açıklamada “Ankara’nın göbeğinde, siyasetçi Sinan Ateş katledildi. 48 saat geçti, Cumhurbaşkanı, Bahçeli, İçişleri ve Adalet Bakanlarından ses yok. Birileri ülkenin sokaklarında siyasi saldırı girişimlerine mi hazırlanıyor? Ya da birileri seçime gergin atmosferde gidilmesini mi arzuluyor” dedi.

1 Ocak 2023: Sinan Ateş’in ailesi yaptıkları açıklamada cinayetin “siyasi malzeme haline getirilmemesini” istedi. Açıklamada, “Katil arayışlarının, hedef göstermelerin kimseye bir faydası yoktur. Sosyal medya bir hüküm yeri değildir. Devletimiz, suçluları tespit edecek ve gereken cezayı verecek büyüklüktedir” denildi.

2 Ocak 2023: Mersin Ülkü Ocakları, Sinan Ateş’in öldürülmesinden günler sonra yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “Ülkücü hareket, liderinin emrindedir ve lider neyi nasıl işaret ediyor, neyin nasıl olmasını istiyorsa öyle olacaktır. Ülkücü milliyetçi hareketin lideri Devlet Bahçeli, bir konu hakkında yorum yapmıyorsa bir bildiği vardır ve tarih onu daima haklı çıkarmıştır” denildi.

3 Ocak 2023: Bahçeli’nin çabalarıyla serbest bırakılan organize suç örgütü lideri Kürşad Yılmaz, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Ülkücü katili ülkücü olamaz. Türk Silahlı Kuvvetlerinde general bir zamanlar ülkü ocaklarında genel başkan olsalar da bu kurumlara sızmış FETÖ ajanlarıdır ancak” dedi.

3 Ocak 2023: Ankara’da Sinan Ateş cinayetinin tetikçilerine yardımla suçlanan Tolgahan Demirbaş’ın, MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz’un bulunduğu evden gözaltına alındığı, ifadesi alınmadan savcılık kararıyla serbest bırakıldığı ortaya çıktı.

3 Ocak 2023: Sinan Ateş cinayeti soruşturması kapsamında Ankara Adliyesi’ne çıkarılan 3 kişi, nöbetçi sulh ceza hâkimliği tarafından tasarlayarak öldürme suçundan tutuklandı.

3 Ocak 2023: Devlet Bahçeli, MHP’nin grup toplantısında öldürülen Ülkü Ocakları eski Başkanı Sinan Ateş’in ismini anmadı ama suikastle ilgili tartışmalara gönderme yaparak “Ağızlarını tetik, dillerini tüfek yapan hayasızlara 2023’ü kirletmeyeceğiz, üç hilali de yargılatmayacağız” dedi.

4 Ocak 2023: Sinan Ateş cinayetine ilişkin soruşturmada adliyeye sevk edilen MHP İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi Ufuk Köktürk’ün aralarında bulunduğu 3 kişi tutuklandı. Tutuklu sayısı 6’ya çıktı.

5 Ocak 2023: Sinan Ateş suikastinden 7 gün sonra açıklanan son verilere göre MHP’den 16 bin 492 kişinin istifa ettiği belirlendi.

5 Ocak 2023: Sinan Ateş suikasti ile ilgili yürütülen soruşturmada 2 özel harekât polisi Muratcan Çolak ve Aşkın Mert Gelenbay “tasarlayarak kasten öldürme” suçundan tutuklandı. Özel harekât polislerinin araması bulunan tetikçi Eray Özyağcı ve motosikleti kullanan Vedat Balkaya’yı İstanbul’dan Ankara’ya götürdükleri söylendi.

5 Ocak 2023: Sinan Ateş suikastının azmettiricisi olduğu iddia edilen ve Hasan Ferit Gedik cinayetinden 35 yıl kesinleşmiş hapis cezası bulunan “Dodo” lakaplı Doğukan Çep, İstanbul Beykoz’da gözaltına alındı.

7 Ocak 2023: Kemal Kılıçdaroğlu organize suç örgütü lideri Kürşad Yılmaz’ın yazılı açıklamasının ardından Bahçeli’ye, “3-5 torbacı ile geçiştiremeyeceksin. Teslim edeceksin yanındaki çocukları” dedi.

7 Ocak 2023: Sinan Ateş suikastı dosyasından tutuklanan MHP İstanbul İl Yöneticisi Köktürk’ün 2013’te bir öğrenciyi öldürmekten tutuklu yargılandığı, sürpriz bir şekilde tahliye edildiği, ardından 20 yıl hapis cezasına çarptırılmasına rağmen tekrar tutuklanmadığı ortaya çıktı.

7 Ocak 2023: Sinan Ateş suikastine ilişkin sulh ceza hakimliğine sevk edilen Doğukan Çep’in aralarında olduğu 3 kişi daha tutuklandı. Tutuklu sayısı 13’e çıktı.

8 Ocak 2023: Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, tüm parti il başkanlıklarına Sinan Ateş ile ilgili il binalarına “Bir Türk milliyetçisini torbacılara vurdurtan ‘yerli ve milli’ katil kim?” yazılı afiş asılmasını istedi.

10 Ocak 2023: CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sinan Ateş’in öldürülmesiyle ilgili, “Ben, Sinan Ateş’in kızlarına mutlaka adaleti getireceğim. Bu sözü CHP ülkücülerine verdim, tutacağım” dedi. Bahçeli’ye seslenen Kılıçdaroğlu, “Bahçeli bilsin ki bu kan yerde kalmayacak” ifadelerini kullandı.

10 Ocak 2023: Millî İstihbarat Teşkilâtı, Erdoğan’a Sinan Ateş suikastı ile ilgili bağlantıları ve çeşitli isimlerin içinde geçtiği 30 sayfalık bir rapor sundu.

11 Ocak 2023: Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Ülkü Ocakları eski Genel Başkanı Sinan Ateş cinayetinin MHP’de zaaf yaratmak için planlandığını söyledi.

17 Ocak 2023: Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Sinan Ateş suikasti dosyasında soruşturmada ikinci bir savcı görevlendirirken, dosya MHP’li olduğu bilinen Başsavcıvekili Durdu Özer’in koordinatörlüğüne verildi.

17 Ocak 2023: Sinan Ateş suikasti dosyasına Başsavcıvekili Durdu Özer’in atanmasının ardından günlerdir yakalanamayan Tolgahan Demirbaş gözaltına alındı. Demirbaş ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

18 Ocak 2023: Sinan Ateş suikastinde adli kontrolle serbest bırakılan bir kişinin bir MHP Genel Başkan Yardımcısı’nın Özel Kalem Müdürü olduğu öğrenildi. Olayda kullanılan bir aracın da MHP’ye tahsisli olduğu iddia edildi.

21 Ocak 2023: Sinan Ateş’in yakınları, Tayyip Erdoğan’ın Bursa mitinginde eylem yaptı. Erdoğan’ın konuşması sırasında Ateş’in yakınlarının pankart açarak adalet talep etti. Pankartlar polisler tarafından indirildi.

21 Ocak 2023: CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Ülkücü Sinan Ateş’in katillerini 4 ay sonra adalet önüne çıkarmak üzere çalışmaya başlayacağız. Her şeyi biliyoruz” dedi.

22 Ocak 2023: Sinan Ateş’in dayısı Halil İbrahim Bozkurt, yeğeninin katillerinin Meclis’te olduğunu söyledi. Bozkurt, “En az 100 bin kişiye hükmedecek siyasi gücümüz var. Eğer seçime kadar bu konu üzerinde özellikle cumhurbaşkanımız bir irade göstermezse biz rahmetli Sinan Ateş’in dostları ve akrabaları olarak sandığa gitmeyeceğiz” dedi.

23 Ocak 2023: Sinan Ateş’in eşi Ayşe Ateş, “Mücadelemiz hukuki zeminde olacaktır. Adalet yerini bulsun, isterse kıyamet kopsun. Ülkücü Şehit Sinan Ateş’in katilleri ve bu cinayeti azmettirenler muhakkak ki her iki dünyada da hesap verecektir” açıklamasını yaptı.

24 Ocak 2023: MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Amerika’nın Sesi / VOA muhabiri Yıldız Yazıcıoğlu’nun, Sinan Ateş cinayetine ilişkin sorusu karşısında “Hadi işine bak!” diyerek yanıt vermedi reddetti ve etrafındaki vekiller gazeteciyi itti.

25 Ocak 2023: MHP’nin kurucusu Alparslan Türkeş’in eşi Seval Türkeş, “Burada karanlık eller var. Sayın Bahçeli bunun ne kadar farkında bilmiyorum ama görünüyor. Türkeş’in ‘Devlete zarar vermesin diye uzakta tutuyorum’ dediği bazı isimleri Sayın Bahçeli’nin yanında görüyorum. MHP’yi arkada karanlık birtakım güçler yönetiyor” dedi.

25 Ocak 2023: İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Ülkü Ocakları eski Başkanı Sinan Ateş’in silahlı saldırı sonucu öldürülmesi üzerinden AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a “Senin yönettiğini iddia ettiğin ama belli ki yönetemediğin bu devletin içinde neler dönüyor? Söyler misin bu nasıl bir ciddiyetsizliktir? Bu nasıl bir yönetim boşluğudur? Bu nasıl bir lakaytlıktır?” dedi.

25 Ocak 2023: MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz’un bulunduğu evde gözaltına alınan ve iki kez serbest bırakılan Tolgahan Demirbaş, Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcısı Emre Yüksel ile Doğukan Çep, Eray Özyağcı ve Bahadır Grammeşin’in katillerinin avukatı olan Avukat Serdar Öktem gözaltına alındı. Gözaltına alınan 3 kişi de tutuklandı.

26 Ocak 2023: Gazeteci Timur Soykan, “Doğukan Çep’in adamı Suat Kurt, Sinan Ateş’in ofisi önünde 4 gün keşif yaptı” dedi.

26 Ocak 2023: MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, son dönemde partisi aleyhinde iftira ve karalama kampanyası yürütüldüğünü savunarak yazılı bir açıklama yaptı. Yalçın, Sinan Ateş suikastine gönderme yaparak, “Menfur bir suikast üzerinden siyasi çıkar elde etme çabasındaki izansızlar, zan altında bıraktıkları masum ve suçsuz insanların ailelerini ve çocuklarının duygularını bile göz ardı etmektedir” dedi.

27 Ocak 2023: Gazeteci Tolga Şardan, Sinan Ateş suikastinde MHP milletvekilinin olduğu eve giden polise tayin çıkarıldığını, asıl savcı Ayhan Ayhan’ın izninin uzatıldığını, kilit isim Çep’in arandığı dönemde evinde kaldığını yazdı.

27 Ocak 2023: Ateş suikasti faillerini yurtdışına çıkardığı iddia edilen MHP Hopa İlçe Başkanı Cengiz Köse’nin 2017’de Hopa’da bir kafede Sinan Ateş suikasti faillerinden Doğukan Çep ile birlikte poz verdiği ortaya çıktı.

27 Ocak 2023: Sinan Ateş’in eşi Ayşe Ateş, isim vermeden MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın’a önceki gün yaptığı açıklama nedeniyle tepki gösterdi. Ayşe Ateş, “Yaptığı açıklama ile sabrımızın sınırlarını zorlamaktadır. Bu beyefendi, bizim acımız üzerinden siyaset yapmak, bir yerlere mesaj vermek hadsizliğini gösterdi” dedi.

27 Ocak 2023: İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Sinan Ateş’in ailesine taziye ziyaretinde bulundu.

28 Ocak 2023: MHP Samsun İl Başkan Yardımcısı Tuğçe Karadeniz, Sinan Ateş suikastı sonrası partisinin tutumunu eleştirerek ve gerekli adımların atılmadığını söyleyerek görevinden ve parti üyeliğinden istifa etti.

28 Ocak 2023: CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sinan Ateş suikastı ile ilgili yaptığı sosyal medya paylaşımlarında “Bu ateş en tepedeki suçluları da yakacak. Şimdi istedikleri kadar polise-savcıya baskı yapsınlar, dua okunmasını yasaklasınlar, 4 ay sonra görüşeceğiz” dedi.

29 Ocak 2023: İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Sinan Ateş suikastı ile ilgili “Ey Erdoğan, senin bir hareketinle her şey oluyor. Hâkim senin, polis senin, asker senin, MİT senin. 14 Mayıs’a kadar sana her konuşmam da soracağım katilleri” açıklamasında bulundu.

29 Ocak 2023: Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Sinan Ateş’in eşi Ayşe Ateş’e taziye ziyaretinde bulundu.

1 Şubat 2023: Sinan Ateş’in dayısı Halil İbrahim Bozkurt T24’ten Candan Yıldız’a konuştu. Ateş’in kırkının çıkmasını beklediklerini ifade eden Halil İbrahim Bozkurt “Sabırla bekliyoruz. Verilen sözlerin tutulmasını bekliyoruz. Biz de sözümüzü tutarak Sinan’ın kırkının çıkmasını bekliyoruz. Eğer sözler tutulmazsa yurdun her köşesinden bizi bekleyen dostlarımız konuşmaya başlayacaklar. Herkes bildiğini söyleyecek. Aile olarak kenarda oturacak halde değiliz” dedi.

2 Şubat 2023: Sinan Ateş suikasti soruşturmasında tutuklu bulunan bir kişinin, suikast için yapılan keşif esnasında kesinleşmiş ceza bulunması nedeniyle yakalama kararı çıkarıldığı için gözaltına alındığı, kesinleşen cezasının 3 yılın altında olması ve bu sürenin de denetimli serbestlik süresi içinde kalması nedeniyle aynı gün açık cezaevine nakledilerek serbest bırakıldığı ortaya çıktı.

2 Şubat 2023: Soruşturma kapsamında tutuklanan Avukat Serdar Öktem’in, cinayetin İstanbul ayağında yer alan şüpheliler Ufuk Köktürk ve Doğukan Çep ile Ankara ayağında yer alan Tolgahan Demirbaş arasındaki irtibatı sağlamakla suçlandığı öğrenildi.

2 Şubat 2023: Sinan Ateş suikastinin tetikçisi Eray Özyağcı’nın bulunmasına yönelik 60 adrese baskın yapıldığı fakat Özyağcı ile ilgili bir ize ulaşılmadığı belirtildi.

2 Şubat 2023: Gazeteci Barış Terkoğlu köşe yazısında, soruşturma kapsamında tutuklanan Çağlar Zorlu’nun eski MİT çalışanı olduğunu ve Tolgahan Demirbaş’ın Zorlu’dan Sinan Ateş sinyal bilgilerinin takip edilmesini istediğini yazdı.

2 Şubat 2023: İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Sinan Ateş’in Bursa’daki ailesinin evine ziyarette bulunarak “Olayın takipçisi olacağım” dedi.

3 Şubat 2023: Sinan Ateş’in dayısı Bursa Yıldırım Belediyesi MHP’li Meclis üyesi Mustafa Bozkurt partisinden istifa etti. Bozkurt, “Sinan evladımızın 40’ı mevlidini 11 Şubat Cumartesi akşam okutacağız. O güne kadar sabırla bekleyeceğiz. Ondan sonra bir şeyler açıklanamaz ise biz bildiklerimizi anlatacağız. Sokak süpürgesinin bildiği konuyu devletin irade koyucuları, kanun gözeticileri bilmiyor ise biz onlara anlatırız. Aslında gizli bir şey yok. Açık açık biliniyor. Benim kardeşim Halil İbrahim Bozkurt, ‘Bizim katilimiz mecliste’ kelimesini belki zamansız söyledi ama, aslında zamansız da değil, biz bunları biliyoruz yani. Bugün dokunulmazlıkları olanlar, yarın bizim gibi dokunulur hale gelecektir. Kim bu ülkede bir suç işlemiş ise cezasını artık çekmeli. Eski Türkiye yok, eski Türkiye bitti. Sinan Ateş’te bu ülkede artık faili meçhul cinayetlerin olmamasının mihenk taşıdır” dedi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur